Zeki Müren – Muhabbet Kuşu

Sanatçı Zeki Müren 6 Aralık 1931 yılında Bursa’nın bir semti olan Hisar’da gözlerini dünyaya açmıştır. Annesinin adı Hayriye babasının adı ise Kaya Müren olup ailenin tek çocuğudur. Aslen Üsküp göçmeni bir ailedir. Eğitim hayatına Bursa Osmangazi ilkokulunda başlayan Zeki Müren küçük yaşlarda yeteneğini öğretmenlerine kanıtlamış ve fark edilmiştir. İlkokulun ardından ortaokul öğrenimini de Bursa’da Tahtakale’de bulunan 2. Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Fakat lise öğrenimini İstanbul’da bulunan İstanbul Boğaziçi Lisesinde görmek isteyen Zeki Müren babasının da onaylamasıyla birlikte İstanbul’da lise tahsiline başlamıştır. Zeki Müren İstanbul Boğaziçi Lisesi’ni büyük bir başarı göstererek birincilik ile bitirmiştir. Lise eğitimi gibi üniversite eğitimini de İstanbul’da tamamlamak isteyen Zeki Müren İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girmeyi başarmıştır.
Sanatçı Zeki Müren İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin Yüksek Süsleme bölümü Sabiha Gözen atölyesinden başarı ile mezun olmayı başarmıştır. Müzik eğitimlerine devam eden Zeki Müren Bursa’da İzzet Gerçeker’den solfej ve usul dersleri alarak musiki eğitimi almaya başladı. Aynı zamanda lise eğitimi sırasında Arşavir Alyanak’ın babası olan Agopos Efendi ve Udi Krikor’dan da musiki eğitimi almıştır. TRT İstanbul Radyosunun 1950 yılında yapılan solist sınavına katılan Zeki Müren üstün başarı ile kendini beğendirerek sınavı birinci olarak kazanmıştır. Zeki Müren – Muhabbet Kuşu adlı plağı ile sesini Türkiye’ye duyurmuş ve büyük bir çıkış yakalamıştır. Bu başarısının ardından Türkiye Radyolarında düzenli olarak şarkılar seslendirmeye başladı.
Sanatçı Zeki Müren 15 yıl boyunda radyo programcılığına devam etmiştir. Sanatçı Zeki Müren sevilen sesi ile Türkiye’nin çoğu yerinde konserler verip sesini daha fazla duyurmayı ve hayran kitlesini arttırmayı başarmıştır. Zeki Müren 24 Eylül 1996 yılında krizi sonucunda hayata gözlerini kapatmıştır.


Zeki Müren – Muhabbet Kuşu mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir