Zehra Eren – Tangolar

Sanatçı Zehra Eren 1923 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Ankara’da geçen sanatçı eğitim hayatı ile birlikte küçük yaşlarda müziğe de ilgi duymaya başlamıştır. Farklı bir ses tonuna sahip olan sanatçı okul sıralarında dikkat çekmeye başlamıştır. Sesinin kalın olması ile birlikte sanatçı özellikle bas tınısı önde olan parçaları seçmesi ile sanatçı özellikle Oçiçorniya’nın eserlerini yorumlaması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Müzik hevesini ile yıllarında mızıka ile gidermeye çalışan sanatçı daha sonra İstanbul Kız Lisesinden mezun olması ile birlikte Ankara’da dayısının yanına yerleşmiştir.
Sanatçı Zehra Bilir seslendirmiş olduğu parçalar ile beraber, tango bestekarı Kadri Cerrahoğlu’ndan müzik dersleri de almıştır. Daha sonra sançtı 1951 yılında Ankara Radyosunda çalışmaya başlamıştır. Çekingen yapısı sebebi ile sanatçı şarkı söylemeye başladığı ilk yıllarında sahne almaktan kaçınmıştır. Yıllarca sadece radyoda şarkı söyleyen ve konser vermekten kaçınan sanatçı 1968 yılında ilk kez konser vermeyi Zeki Müren’in yoğun ısrarları ile kabul etmiştir. Sanatçıya ilk sahnesinde Zeki Müren Sevgiden Uslanmadı Gönül / Hicrandan Bıkmaz Bilmem ki Neden şarkısında beraber seslendirerek eşlik etmiştir. TRT nin 50. Yılı kutlamalarında sanatçının 1953-1954 yıllarında TRT Radyosunda seslendirmiş olduğu şarkıların albümleştirilmesi ile bir albüm çıkarılmıştır. Zehra Eren – Tangolar adlı albüm ile sanatçının ilk albümü böylelikle çıkmıştır.
Sanatçı müzik eğitimi almış olduğu hocası Kadri Cerrahoğlu ile aşk yaşamaları ile evlenmişlerdir. Eşi müzik hayatının yanı sıra diş doktorluğu da yapmaktadır. Zehra Eren sanat hayatı boyunca Ankara ve İstanbul radyolarında çeşitli orkestralar ile birlikte solist olarak yer almış ve birçok programa katılmıştır. Zehra Eren 4 Ocak 2016 yılında 92 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.


Zehra Eren – Tangolar mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir