Zehra Bilir – Tiridine Bandım

Doğum adı Eliza Ölçüyan olan sanatçı 26 Mart 1913 yılında Malatya iline bağlı Arapgir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Osmanlının bölünmesi ile birlikte sanatçı Türkiye’de kalmayı tercih etmiştir. Sanatçı henüz 1 yaşlarında iken babası 1. Dünya savaşında yer almış ve hayatını kaybetmiştir. Nüfusta sanatçı Ermeni adıyla yer alması ile birlikte sanatçı Zehra Bilir adını almıştır. Vermiş olduğu bir röportajda sanatçı ben Türk babamı bilirim. Nüfusta adım Ermeni adıymış ama ben Türk’üm ve Müslüman’ım demiştir.
Sanatçı müzik hayatında derlemiş olduğu türküler ile tanınmıştır. Müzik ile adını duyurmaya 1943 yılında radyo üzerinden seslendirmiş olduğu türküler ile başlamıştır. Sanatçı 1944 yılında ilk defa sahnede türkü okuyan türkücü olarak yer almıştır. 1930 yılında Darülbedayi’de balerin olarak çalışmaya başlayan sanatçı, müzik yeteneğinin fark edilmesi ile tamamen müzik üzerinde çalışmalarını sürdürmüştür. Dönemin usta isimlerinden müzik eğitimi ile ilgili dersler alan sanatçı müzik konusunda kendini geliştirmeyi başarmıştır. Derlemiş olduğu türküleri sahnelerde seslendiren sanatçı birçok türkü sever tarafından ilgi ile takip edilmiştir. Zehra Bilir – Tiridine Bandım adlı türkü ile adını duyurmayı başaran sanatçı bunun dışında Kalenin Bayır Düzü, Cemo Gül Açanda Gel ve Başındaki Teller adlı türküleri derlemesi ile de adından uzun süre söz ettirmiştir.
Sahne adı olarak Türkü Ana olarak bilinen sanatçı, sahneye şalvar ve sarık gibi yöresel kıyafetler ile çıkmıştır. Bunun yanı sıra mendil sallaması ile türküleri otantik özellikleri ile yorumlamıştır. Derlemiş olduğu çeşitli türküler ile beraber sanatçı Türk halk kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur. Sanatçı 1952 yılında müzik hayatını sonlandırması ile sanat hayatına son vermiştir. Huzurevinde yaşamını sürdüren sanatçı 2007 yılında kalmış olduğu huzurevinde hayatını kaybetmiştir.


Zehra Bilir – Tiridine Bandım mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir