Zaliha – Reyhan

Gerçek adı Saliha Özgen olan sanatçı 29 Mayıs 1942 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Şişli ilçesine bağlı Feriköy semtinde dünyaya gelen sanatçı çocukluk yıllarında bu semtte geçirmiştir. Çocukluk yaşlarından beri müziğe ilgi duyan sanatçı sesi ile de birçok kişiyi etkilemiştir. Sanatçı profesyonel olarak müzik hayatına devam etmek istemesi ile birlikte 1964 yılında ilk adımlarını atmıştır.
Sanatçı Zaliha yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte 1964 yılından itibaren 45lik çalışmalarına başlamıştır. Aras müzik şirketi ile anlaşması ile beraber sanatçı ilk 45li çalışmasını 1969 yılında Sitem / Gül Dikensiz Olur mu adı ile piyasaya sürmüştür. Aynı yıl içerisinde Siyah Gözler / Romen Kızı adlı 45liğini de çıkaran sanatçı ülke genelinde adından söz ettirmeye başlamıştır. Birçok müzik sever tarafından beğeni ile karşılanan sanatçı 1970 yılında çıkarmış olduğu Reyhan / Bağımda Üzüm Kaldı adlı 45lik ile piyasaya yeniden girmiştir. Zaliha – Reyhan adlı şarkısı ile büyük bir çıkış yakalamış ve ülke genelinde tüm müzik severlerin hayranlığını kazanmıştır. Bu başarısı ile beraber sanatçı aynı yıl iki 45lik daha çıkarmıştır. Hayat Masal / Sensiz Serhoş ve Söyle Söyle / Gelmem Oyuna adlı 45likleri ile başarılarını sürdürmüştür. Sanatçı Zaliha daha sonra 3 tane 45lik daha çıkarmasının ardından 1978 yılında Reyhan adlı şarkısını tekrar yorumlaması ile 45lik doldurmuştur. Bu 45lik içerisinde Geçmiş Zaman adlı bir şarkı daha yer almaktadır.
Sanatçı Zaliha yakalamış olduğu çıkış ile beraber ülke genelinde birçok kez sahne alarak hayranları ile buluşmuştur. Ardından sanatçı 1984 yılında sahnelere veda ederek çalışmalarına son vermiştir. Muğla iline bağlı Bodrum ilçesine yerleşen sanatçı hayatını burada sürdürmektedir. Ayrıca sanatçı tüm mal varlığını ve mirasını öğrencilere bıraktığını açıklamıştır.


Zaliha – Reyhan mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir