Yüksel Özkasap – Beyaz Atlı

Sanatçı Yüksel Özkasap 28 Aralık 1952 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokul eğitimi ve lise eğitimini Malatya’da tamamlamıştır. Malatya’da eğitimi ile beraber mandolin çalmaya da başlamıştır. Sanatçı 1965 yılında Malatya Ticaret Lisesi’nde eğitimini yarıda bırakarak İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’a taşınması ile beraber sanatçı keman dersleri almaya başlamıştır. Daha sonra sanatçı Almanya’ya taşınarak Köln şehrin de hayatını sürdürmüştür.
Sanatçı Köln’e taşınması ile birlikte Yılmaz Asöcal ile tanışmıştır. Plak şirketi sahibi olan bu isim sayesinde sanatçı ilk 45lik plağı Gülom ismi ile çıkarmıştır. 1966 yılında çıkarmış olduğu bu 45liğin ardından sanatçı 4 tane daha çıkarmıştır. Sanatçının 1970 yılında çıkarmış olduğu Beyaz Atlı 45liği ile birlikte adını duyurmaya başlamıştır. Yüksel Özkasap – Beyaz Atlı 45liği milyona yakın satış yapması ile birlikte ülke genelinde adından söz ettirmeye başlamıştır. Bu başarısının ardından sanatçı birçok 45lik daha doldurmuştur. Sanatçı doldurmuş olduğu 45likler ile birlikte albüm çalışmalarında da bulunmuştur. Sanatçı ilk albümünde 45lik plakları içerisinde yer alan şarkıları toplaması ile beraber 1969 yılında 45lik Plaklar adlı bir albüm yayınlamıştır. Daha sonra 1969 yılında Gülom adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Sanatçının diğer albümleri 1975 yılında 45lik Plaklar, 1975 yılında Beyaz Atlı, 1976 yılında Ayrılık Ateşten Bir Ok, 1978 yılında Gurbetçi gibi daha birçok albümü bulunmaktadır.
Sanatçı yapmış olduğu eserler ile birlikte Türk müzik dünyasına birçok eser kazandırmıştır. Sanatçı yapmış olduğu şarkılarda yaşamış olduğu memleket hasretini konu alarak gurbet özlemini ve ayrılık acısını anlatmıştır. Almanya’da 1960 yıllarında Köln Bülbülü lakabı ile tanınmıştır. Sanatçı yapmış olduğu çalışmalar ile 12 kez Altın Plak ödülüne layık görülmüştür. Bunun dışında birçok çeşitli müzik ödülü bulunmaktadır.


Yüksel Özkasap – Beyaz Atlı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir