Yasemin Mori – Finnari Kakaraska

Gerçek adı Yasemin Aygün Savgı olan sanatçı 4 Mart 1982 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Küçük yaşlarda babasının mesleki durumları yüzünden ilkokul eğitimine başladığı döneme kadar Kuzey Kıbrıs, Diyarbakır, Ankara ve Edirne’de yaşamışlardır. Mori isminin sebebi Bulgaristan Türklerinden olan anneannesi ve teyzesi kendi aralarında kullandıkları sevgi sözcüğü olan ve kız anlamına gelen bir sözcüktür. Sanatçı Yasemin Aygün Savgı Mori takma ismini iyice benimsemiş ve kullanmaya başlamıştır. Küçük yaşlarda müzik hayatına atılan sanatçı Yasemin Aygün Savgı ablasının da yardım ve desteğiyle ortaokul dönemlerinde ilk bestelerini yapmaya başlamıştır. Üniversite Eğitimini Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarımı bölümünden 2004 yılında başarı ile mezun olmuştur.
Çılgın bir yapısı bulunan sanatçı 2005 yılında Kings of Convenience’ın konserinde birden sahneye atlayarak dans etmiştir. Sanatçı Yasemin Aygün Savgı Hayvanlar adlı ilk albümünü 2008 yılında piyasaya sürmüştür. Sanatçı ilk albümü ile tanınmaya başlamıştır. İlk albümünün ardında fazla zaman geçmeden bir albüm daha yayınlayan sanatçı Yasemin Aygül Savgi hayranlarına bekleneni vermiştir. Yasemin Mori – Finnari Kakaraska adlı albümü ile büyük çıkış yapmış ve internette yüz binlerce tıklanma alarak dinlenmiştir. Finnari Kakaraska albümünde Ajda Pekkan’ın Gel şarkısını ve Nazım Hikmet’in Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş şiirini de seslendirmiştir.
Başarısının ardından konserlerine devam eden sanatçı Yasemin Aygül Savgi Türkiye’nin birçok yerinde sevenler ile buluşmaya devam etmektedir. Ortak çalışmalara da imza atan Yasemin Aygün Savgi 2002 yılında Sıfır ile Sizden Nefret adlı parçayı seslendirmiştir. İkinci ortak çalışması ise 2017 yılında Sansar Salvo ile Kalbimi Koydum Ortaya adlı şarkıyla gerçekleşmiştir. Sanatçı Yasemin Aygün Savgı günümüzde sanat kariyerine başarılı bir şekilde devam etmektedir.


Yasemin Mori – Finnari Kakaraska mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir