Yasemin Kumral – Yağmuru Durdurabilir Misin

Yasemin Kumral 17 Mayıs 1954 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Melahat ve babası gazeteci yazar ve şair olan Ahmet Muhtar Kumraldır. Müzik ile çocukluk yaşlarında iç içe olan sanatçı Yasemin Kumral müzik konusunda babasından ve Prof. Fuat Koray’dan armoni kompozisyon ve solfej dersleri almıştır. Ayrıca yurt dışında da gitar, piyano ve şan dersleri almış olan sanatçı Yasemin Kumral ortaokulu ise babasının yanında Roma okumuştur. Lise için İstanbul’a Dönen sanatçı Yasemin Kumral lise eğitimini Işık Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite için yine İstanbul’da bulunan Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü şan ana dalından başarı ile mezun olmuştur. Avrupa’da bulunduğu dönemde resim atölyelerinde çalışma fırsatları bulmuştur.
Sanatçı çalışmaları sonucu bestelemiş olduğu Yağmuru Durdurabilir Misin şarkısını 1973 yılında piyasaya sürmüştür. Yasemin Kumral – Yağmuru Durdurabilir Misin şarkısıyla büyük ilgi görerek çıkısına başlamıştır. Sanatçı Yasemin Kumral Bir yıl sonra 1974 yılında yaptığı Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya 45liği 25 yıl boyunca Kuzey Kıbrıs Bayrak Radyo, Televizyonunun istiklal marşımız ile birlikte açılış ve kapanış marşı haline gelmiş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir. Aynı zamanda sanatçı Yasemin Kumral özel TV kanallarında sunuculuk ve talk Show programları da yapmıştır. Mevlana’nın muhteşem beyitlerini Türkçeye çevirtip bestelemiş ve bu şarkıları 1999 yılında Yasemin Kumral adlı bir albüm haline getirip seslendirmiştir.
Siyasette de yer almış olan sanatçı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu bir üyesidir. Unesco’nun teklifi üzerine kampanya için Haydi Kızlar Okula şarkısının söz ve bestelerini yazarak seslendirmiştir. Sanatçı Yasemin Kumral Ahmet şimşek ile evlenmiştir. Çiftin bu evlilikten Tuncay, Altay Murat, Yıldırım Ahmet, Enis Yasin ve Nilay Şimşek adlarında 5 çocuğu olmuştur.


Yasemin Kumral – Yağmuru Durdurabilir Misin mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir