Yasemin Esmergül – Yalnızlar Rıhtımı

Sanatçı Yasemin Esmergül 15 Ağustos 1920 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Arap asıllı olan sanatçı ailesinin İzmir’e taşınması ile birlikte Osmanlı topraklarını kaybetmesi sonucu Türkiye’de kalmıştır. Çocukluk yıllarının İzmir’de geçmesi ile beraber sanatçı ilk adımlarını sinema filmlerinde rol alarak başlamıştır. 1939 yılında Allah’ın Cenneti adlı sinema filminde Yasemin rolü ile yer alan sanatçı sergilemiş olduğu başarılı performansı ile dikkatleri üzerine çekmiştir.
Sanatçı sinema performansı ile birlikte ses sanatçılığına da yönelmiştir. Bu çalışmaları ile birlikte Yalnızlar Rıhtımı ve Dinle Sevgili adlı şarkıları bestelemesi ile birlikte seslendirmiştir. Yasemin Esmergül – Yalnızlar Rıhtımı şarkısı 1959 yılında çekilen ve başrollerini Çolpan İlhan ile Sadri Alışık oynadığı Yalnızlar Rıhtımı sinema filminde çalması ile birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Bu filme aynı zamanda Dinle Sevgili adlı şarkısı da çalmıştır. Sinema hayatına devam eden sanatçı daha sonra tamamen bu alana yönelmiştir. 1972 yılında Dudaktan Dudağa Ölüm filminde Dadı ve Gülizar filminde Dursune rolleri ile rol almıştır. 1973 yılında Kaynanam Kudurdu ve Çulsuz Ali adlı sinema filmlerinde rol almıştır. 1974 yılında çekilen Sevmek ve Sayılı Kabadayılar adlı filmlerde de rol alan sanatçı Dadı rolünü canlandırmıştır. 1975 yılında Gelinin Ödü Patladı adlı filmde rol almasının ardından 1976 yılında Kader Utansın filminin yanı sıra Süt Kardeşler ve Tosun Paşa filmlerinde rol alması ile dikkat çekmiştir. Süt Kardeşler filminde Yasemin ve Tosun Paşa filminde Dadı rolünü canlandıran sanatçı başarılı performansı ile adından söz ettirmiştir.
Sanatçı Yasemin Esmergül 1977 yılında Şıpsevdi ve 1980 yılında Nisan Yağmuru adlı sinema filmlerinde oynamasının ardından sanat çalışmalarını sonlandırmıştır. Sanatçı 2007 yılında İstanbul’da hayata veda etmiştir. Mezarı Karaca Ahmet Mezarlığında bulunmaktadır.


Yasemin Esmergül – Yalnızlar Rıhtımı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir