Türk Televizyonları Ciddi Bir Tehlikeyle Karşı Karşıya

Son dönemlerde birbirinden iddialı, birbirinden bütçeli yapımların reytinglere kurban gidip televizyonlara veda etmesiyle ciddi bir sorun yüksek sesle tartışılmaya başlandı. ‘Türk televizyon sektörü yavaş yavaş sona mı yaklaşıyor?’

Son birkaç yıldır ‘reyting girdabında’ kaybolup yayın hayatına son verilen dizilerin belki de hem bütçe hem de oyuncu kadrosu olarak en iddialılarından biriydi ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’. Dizi başrolünden yan rollerine kadar bir hayli iddialı bir biçimde yayın hayatına başladı. Fakat gün geçtikçe Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Kenan İmirzalıoğlu’nun olması gerekenden daha yaşlı görünümü tartışmalara yol açmıştı. Çünkü Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde henüz 19 yaşındaydı. Bununla beraber birçok tartışma da gün yüzüne çıkınca, dizi beklenenden çok erken bir vakitte ekranlara veda etti. Bu vedayla birlikte Türk televizyonlarının ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu gerçeği iyiden iyiye kendini gösterdi.

80 diziyle başlanan sezonu 10 diziyle kapatan televizyonların rağbet görmemesinin birçok sebebi var diyebiliriz. İnsanlar artık ne televizyonda birkaç seçeneğe mahkum olmayı ne de severek izlediği bir dizinin bir anda reklamlarla bölünmesini istiyor. Bunun yerine YouTube gibi sosyal platformlarda rahatça vakit geçirip, istediği kadar içeriğe saniyeler içerisinde ulaşabiliyor. Bir diğer nedense son zamanlarda kalitesini bir hayli arttıran internet dizileri. Bu internet dizilerinin başını güçlü kadrolarıyla ‘Fi-Çi-Pi’ serisi, ‘Dip’ ve ‘Şahsiyet’ dizileri çekiyor. Hem internetin özgürlüğünden faydalanıp sansür engeline takılmıyorlar hem de televizyon dizilerinden çok daha kısa sürenizi alıyorlar. Hal böyle olunca özellikle genç kesim televizyon başında durmak yerine kendini internetin sonsuzluğuna bırakıyor.

İnternetin bu ‘hegemonyası’ ne kadar sürer bilinmez ama televizyonun tekrar eski günlerine dönmesi gerçekten zor görünüyor.

1 Yorum - “Türk Televizyonları Ciddi Bir Tehlikeyle Karşı Karşıya”

  1. Ben hep yabancı dizi izliyorum tam da bu sebepten dolayı. Baktığınız zaman yeni diziler yapılmış olmak içim yapılıyor resmen. Hiç bir katma değeri yok. Bazen youtube üzerinden müzik dinliyorum. Sağolsun sizin siteniz tubidy cep sayesinde beğendiğim mp3 leri cep telefonuma indiriyorum. Bilgisayarımda da var sadece cep müzik indir olarak değil her tür platformda mp3 dönüştürme seçeneğini kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir