Tüdanya Sıra Sıra Dağlar

Gerçek ismi ile Hatice Döngü olarak Tüdanya nüfusa kayıtlıdır. İzmir’de doğmuş ve yoksul bir ailenin çocuğu olarak bilinmektedir. Genç yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başlayan sanatçı genel olarak arabesk tarzda şarkıları ile beraber bilinmektedir. Müziğe ilk adımı ise Pırlanta Pavyonunda çalışması ile beraber başlamıştır. Müzik hayatının ilk başlarında Türk Sanat Müziği eserleri ile beraber sesini dinleyenlere sunmuştur. Sanatçının parlaması ve kendini tanıtması ise 1983 yılında çıkarmış olduğu Sıra Sıra Dağlar albümü ile beraber ünü kazanmıştır. Bu albümü ile beraber büyük bir kitleye ulaşan sanatçı sonrasında müzik hayatında çok önemli eserler vererek devam etmiştir. Tüdanya Sıra Sıra Dağlar albümünün ününün ardından Azap ve Seni Sevmeyen Ölsün gibi eserleri ile beraber müzik hayatına devam etmiştir.
Sanatçının en büyük başarılarından biri ise İzmir Fuar’da 11 aralıksız olarak çıkan tek şarkıcı olmasıdır. Çeşitli müzikli filmlerde yer alan Tüdanya bir dönem sinema alanında çeşitli rollerde oyunculuk almıştır. Tüdanya Sıra Sıra Dağlar ününün ardından bir diğer ününü ise O Asker şarkısı ile beraber yakalamıştır. Bu şarkısı ile beraber 1.Kral TV Video Müzik Ödüllerine aday olmuştur.
Tüdanya Sıra Sıra Dağlar albümünün ardından 2002 yılına kadar albüm çıkarmaya devam etmişdir. 2002 yılında son çıkarmış olduğu albümü ise Allah Kerim olarak yer almaktadır. Sanatçının rol almış olduğu filmler ise şu şekilde yer almaktadır;
Sancı
Yıllar
Canımdan Can İste
Canımın Canısın
Sen Yaşa gibi filmlerde önemli roller almıştır. 2007 yılında geçirmiş olduğu bir trafik kazası ile beraber sanatçı uzun bir dönem hastane yatmıştır. Bu kaza ise bir konserinden sonra diğer konserine giderken şehirler arası bir yolda gerçekleşmektedir. Bu kazada sanatçının kalça kemiği kırılmıştır.


Tüdanya Sıra Sıra Dağlar mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir