Tarık Mengüç – Şakşuka

Aslen roman olan Tarık Mengüç 17 Ocak 1974 yılında İstanbul’un Kuş tepe semtinde dünyaya gelmiştir. Giyimi ve şarkıları da bu kökenini ortaya çıkarmaktadır. Dedesi Selanik doğumlu olup daha sonra Muğla nın Fethiye ilçesine göçmüşlerdir. Muğla’dan da İstanbul’a göçen aile burada kalmışlardır. İlkokul 5. Sınıfa kadar okuyabilen Tarık Mengüç ailesinin maddi sıkıntılarında dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır.
Müzik ile tanışması daha çocuk yaşlarda başlamıştır. Ritim ve klavye çalmaya başlayan Tarık Mengüç ailesinden gizli olarak ses yarışmalarına katılır. Bu sırada para kazanmak ve ailesine yardım etmek için mobilyacılık, seramikçilik, düğün salonlarında şarkı söylemek gibi işlerde yapmaya devam eder. Askerliğini İzmir Ordu Komutanlığı, oradan da Denizli Ordu Evinde yapar. Birçok ünlü isime besteler yazmaya başlar. Bunlardan birkaçı Sibel Can’a Hey Adamım, Davut Güloğlu’na Katula Katula Seda Sayan’a Ben Sana Demedim mi’dir. . Tuğrul Şan Müzik Dershanesi’nde 5 yıl şan dersi almış olup İbrahim Tatlıses, İbrahim Erkal, Ebru Gündeş gibi isimlere vokal yapmıştır. İlk bestesi Nazar Değmesin adlı eseri olan Tarık Mengüç, Şakşuka isimli şarkısıyla çıkış yapmış ve ismini duyurmuştur. Tarık Mengüç ve Şakşuka 2004 yılında tüm Türkiye’nin dilinde dolanan şarkılar arasına girmiştir. Aynı ismi taşıyan ilk albümünü de çıkarmıştır.
Şakşuka isimli şarkısıyla çıkış yakalayan sanatçı Almanya, Rusya gibi bir çok ülkede de konserler vermeye başlamıştır. 2007 yılında çıkardığı albüme Lakerda adını vermiştir. 2 sene sonra bir albüm daha çıkararak İnadına 35 Derece’yi piyasaya sürmüştür. Son albümü ise 2011 yılında piyasaya sürdüğü Tek Kişilik Orduyum olmuştur. Funda Mengüç ile izdivaç kuran Tarık Mengüç bu evlilikten bir tane oğlu olmuştur. Oğluna Baran ismini vermiştir.


Tarık Mengüç – Şakşuka mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir