Suavi Yalıçapkını

Gerçek adı Mehmet Suavi Saygan olan sanatçı 1950 yılında Kırıkkale’de dünyaya gelmiştir. Babası memur annesi ev hanımı olan sanatçının üç kardeşi daha vardır. Çocukluğunu burada geçiren sanatçı müziğe ilk adımını da burada kurduğu Meçhuller grubu adlı müzik grubuyla atmıştır. Daha sonra üniversite eğitimi için Ankara’ya gelmiş Orta Doğu Teknik Üniversitesinden başarı ile mezun olmuştur. Ankara’da bulunduğu yıllarda gece kulüplerinde farklı gruplarla sahne almıştır. Üniversite hayatından sonrada sahnelere çıkmaya devam eden sanatçı gitar ve bateri çalmış bir dönem solistlik yapmıştır. 1980 yılında Kütahya’da askerlik görevini yerine getirmiştir.
İstanbul’da düzenlenen Beyaz Güvercin müzik yarışmasına katılan sanatçı 1991 yılında Yıllar sonra isimli şarkısı ile ikinci olmayı başarmıştır. TRT’nin 1994 yılında Altın Anten yarışmasına Yalı Çapkını isimli şarkısı ile katılan sanatçı dikkatleri üzerine çekerek birinci olmuştur. Suavi ve Yalıçapkını dinleyenleri mest etmiş kulaklarının pasını silmiştir. Bu birincilik ile Asya’nın Sesi adlı yarışmaya katılmaya hak kazanmış, Kazakistan’da düzenlenen yarışmada birincinin de üstü olarak kabul edilen Grand Prix ödülüne layık görülmüştür. 1997 yılında katıldığı Kuşadası Altın Güvercin müzik yarışmasında De Lan isimli şarkısı ile en iyi besteci ve en iyi yorumcu ödüllerini almıştır. Kendi besteleri dışında Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi birçok ünlü şairin şiirlerini de bestelemiştir.
Hayatını Muğla’nın bodrum ilçesinde devam eden sanatçı müziğin yanı sıra profesyonel olarak dağcılık ve dalgıçlıkta yapmaktadır. 1974 yılında evlendiği 3 çocuğunun annesi Mahmure Güler’ den 1999 yılında boşanan sanatçı aynı yıl Gönül Yılman ile tekrar dünya evine girmiştir. İkinci evliliğinden Suada adını verdiği bir çocuğu daha olan sanatçının toplam 4 tane çocuğu vardır.


Suavi Yalıçapkını mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir