Suat Sayın – Gözlerimin Yaşını Silemiyorum

1932 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya gelmiştir. Eğitimini Vefa Lisesi’nde tamamlayan sanatçı 1952 yılında Ankara Radyosu’nda udi olarak çalışmaya başlamıştır. Çocukluğundan beri ud çalmayı bilmektedir. Burada stajyer sanatçılara makam, usul ve nota eğitimleri vermiştir. O dönem stajyerlerinden bazıları daha sonra üstad olarak anılacak olan Ziya Taşkent, İsmet Nedim, Kutlu Payaslı, Mustafa Seyran, Yıldırım Gürses ve daha birçok öğrencisi olmuştur. Bunun dışında özel derste veren sanatçı Neşe Karaböcek, Sevim Şengül, Behiye Aksoy, Sevim Çağlayan gibi birçok ünlü isme özel ders vermiştir.
1958 yılında beste yazmaya başlayan sanatçı, bu yıllarda yazdığı birçok eser günümüzde hala dillerdedir. 1960 yılında Ankara Radyosu’nda ki görevinden istifa eden sanatçı, aynı yıl Postacı isminde ilk plak kaydını oluşturdu. İlk kez sahneye 1967 yılında Ankara’da çıkmıştır. İlk bestesi Gözlerimin yaşını silemiyorum eseridir. Suat Sayın ve Gözlerimin yaşını silemiyorum ile birçok kişinin beğenisini kazanmış ve yıllarca unutulmayacak eserler arasında yer bulmuştur. Bestelerinde 1950 li yılların Arap müzik kültüründen etkilenerek yazan sanatçı eserlerinde genel olarak aşkı ele almıştır. Arabesk müziğin kurucularından kabul edilen sanatçı 60lı yıllarda Türkiye’de dinlenen müzik türünün arabesk ve fantezi olmasına neden olmuştur. Arabesk olarak kabul edilen eserleri bu sebepten TRT’nin arşivlerine girmemiştir. Türk müziğindeki yeri inkar edilemez sanatçı çok zengin bir arşive sahiptir.
Hayatı boyunca 4 kez evlenen sanatçı, son evliliğinde Almanya’ya taşınarak inzivaya çekilmiştir. Karaciğer rahatsızlığı sebebiyle tekrar İstanbul’a dönen sanatçı İstanbul Üniversitesi Cerrah paşa Tıp Fakültesinde tedavi görmeye başladı. Hastalığa daha fazla direnemeyen Suat Sayın tedavi gördüğü hastanenin Hepatoloji bölümünde hayata gözlerini yumdu. Zincirlikuyu mezarlığına defnedilen sanatçının cenaze törenine birçok ünlü isim katılarak eşlik etti.


Suat Sayın – Gözlerimin Yaşını Silemiyorum mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir