Soner Özbilen – Türk Halk Müziği

1947 yılında Yozgat’a bağlı Boğazlayan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi Kosova’dan gelmiş olup muhacirdir. İlk ve orta öğretimini burada tamamlayan sanatçı lise eğitimini İstanbul Pendik Lisesinde almıştır. Daha sonra İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirmiştir. Müzik ile ilgisi ortaöğretim yıllarında öğrenci korolarına katılarak başlamıştır. Müzik eğitimine Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Aksaray Musiki Derneği‘n de devam eden sanatçı Orhan Dağlı, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı’dan ders almıştır.
1966 yılında TRT, THM ses sanatçılığı sınavı yapar. Sanatçı bu sınava katılarak kazanır ve stajyer sanatçı olmaya hak kazanır. Soner özbilen ve Türk Halk Müziği ile aradığı başarıyı yakalamıştır. 3 yıl stajyerlikten sonra TRT İstanbul Radyosu THM ses sanatçılığına atanmıştır. Nida Tüfekçi, Ahmet Gazi Ayhan, Hacı Taşan, Refik Başaran, Çekiç Ali, Muharrem Ertaş gibi usta halk sanatçılarını örnek alarak üslupları üzerinde çalışan sanatçı, kendi üslubunu geliştirmiştir. Daha sonra Rumeli Türküleri üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Sanatçı Makedonya, Fransa, İspanya, Yugoslavya, Kosova, Almanya, İsviçre, Libya, Rusya ve Finlandiya’da yapılan Otantik Müzik ve Folklor festivallerinde bulunmuştur. Türkiye’de birçok festivallere katılan sanatçı konserler vermiştir. Türkiye’de çeşitli yörelere ait birçok türküyü derleyerek Türk Halk Müziği repertuarına kazandırmıştır. Bu türkülerden bazıları Bir mumdur iki mumdur, Kızlar kızlar gelim mi, samanlık dolu saman, Karşı karşı kurduralım hanları, yol ver bana ey yüce dağlar, Başındaki çembere boya vurayım boya, Mavilim mavişelim gibi daha birçok türkü bulunmaktadır.
TRT İstanbul Radyosu’nda THM Ses Sanatçılığı görevini en iyi şekilde yerine getiren ve uzun süre koro şefliği görevini üstlenen sanatçı daha sonra emekli olmuştur. Aslı ve Arzu isminde iki tane kızı vardır.


Soner Özbilen – Türk Halk Müziği mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir