Sezen Aksu – Gülümse

Sezen Aksu’nun Açtığı İzinsiz Kullanım Davası Sonuçlandı

Geçtiğimiz günlerde, ünlü söz yazarı ve şarkıcı Sezen Aksu bir reklam filminde Gülümse adlı şarkısının izinsiz kullanıldığını belirtip, firma hakkında dava açmıştı. Bu hafta neticelenen dava sonucuna göre mahkeme heyetinin atadığı bilirkişi Sezen Aksu‘yu haklı bularak, şarkının izinsiz kullandıldığına kanaat getirdi. Buna göre ünlü şarkıcı 30 bin TL maddi tazminat alacak. Manevi tazminatın miktarı ise mahkeme tarafından belirlenecek.

Sanat dallarında yapılan fikri anlaşmazlıkların görüldüğü İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk mahkemesinde açılan Sezen Aksu davası neticelendi. 2 sene önce Sezen Aksu’nun ünlü parçalarından Gülümse adlı eserin sözlerinin bir reklam filminde kullanıldığı iddia edilmişti. Yalnızca reklam filminde kullanmakla kalmayıp aynı zamanda sosyal medyada da şarkının sözlerini kullandığı belirtilen gıda firması hakkında Sezen Aksu 150 bin liralık tazminat davası açmıştı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada, bilirkişi tarafından Sezen Aksu haklı bulunarak 30 bin lira maddi tazminat almasına karar verildi. Bununla birlikte Sezen Aksu’nun alacağı manevi tazminatın miktarı mahkeme tarafından belirlenecek.

Telif hakkını ihlal ettiği belirtilen gıda firmasının sosyal medyada Sezen Aksu’nun Gülümse şarkısının yanı sıra resimlerine ve Sezenaksu hashtagini kullanarak paylaşımlar da yaptığı belirlendi. Sezen Aksu ise ilk olarak avuaktları aracığı ile gıda firmasına ihtarname çektirdi. Önceki gün son eren duruşmada Sezen Aksu davaya katılmazken, onu temsilen avukatı katıldı. Avukat yaptığı açıklamada, bilirkişi tarafından sunulan rapora karşı beyanda bulunabilmek adına mahkemeden süre istediklerini belirtti. Mahkeme de iki tarafın bilirkişiden gelen rapora yönelik karşı cevap haklarının kullanılabilmesi için süre tanıdığını belirtti. Mahkeme sonuca bağlanmazken duruşmanın ertelenmesine karar verildi.


Sezen Aksu – Gülümse mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir