Şevkiye May – Kontes Mariça

Sanatçı Şevkiye May 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. Babası Şevki Bey annesi ise Mari Ferah hanımdır. Ayrıca sanatçı Şevkiye May henüz çocukluk yaşlarında iken sahneye çıkmıştır.
Sanatçı Cemal Sahir’in topluluğunda ünlü Macar Operat yazarı ve bestecisi olan İmre Kalman şarkısı ile yapmıştır. Şevkiye May – Kontes Mariça adlı opera şarkısını seslendirmiştir. Sanatçı bu şarkının sonrasında Tiyatro ile ilgilenmeye başlamıştır. İlk tiyatro oyununu Süreyya Operetinde Muhlis Sabahattin’in oyunu olan Asaletmaap’ın oyununda gerçekleştirmiştir. Sanat yaşantısına devam eden sanatçı sonrasında Ses Opereti ve Muhlis’in çocukları adlı topluluklarda yer almaya devam etmiştir. Raşit Rıza topluluğunda turneler yapmaya başlayan sanatçı 1931 yılında Atina’ya giderek Rumca oyunlar oynamıştır. Şevkiye May 1933 yılında İstanbul Şehir Tiyatrolarında çalışmaya başlamıştır. Sanatçı burada pek çok oyun oynamıştır. Bunları sıralayacak olursak 1933 yılında Üç Saat, yine aynı sene Lüküs Hayat, 1934 yılında Deli Dolu, 1935 yılında Saz Caz, 1937 yılında Bilmece, 1939 yılında Yanlışlıklar Komedyası, 1941 yılında Kör döğüsü, 1943 yılında Su Kızı ve 1947 yılında ise İpekçi Merhum adlı oyunlar oynamıştır. Sanatçı Şevkiye May 1952 yılına kadar İstanbul Şehir Tiyatrolarında çalışmıştır. Sanatçı çalışma hayatı sürecinde ise 1933 yılında Nazım Hikmet ve Muhsin Ertuğrul’un birlikte yönetmiş oldukları Cici Berber adlı sinema oyunculuğuna adım atmıştır. 1938 yılında Aynaroz Kadısı ve 1939 yılında Tosun Paşa adlı projelerde rol almıştır.
Cem Akbaşın eseri olan Uyandığında Kadın Hala Yanımdaydı – Elli Öykü adlı eserde Şevkiye May’ın Özel yaşamına dair bir bölüm bulunmaktadır. Sanatçı Şevkiye May hayatı boyunca başarılı bir sanat kariyerine imza atmıştır. Sanatçı 1973 yılının Mart ayında hayata gözlerini yummuştur.


Şevkiye May – Kontes Mariça mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir