Sevinç Tevs – Ve Ben Yalnız

Sanatçı Sevinç Tevs 1930 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Sanatçının kızı olan Şehrazat ünlü bir müzik yorumcusu, söz yazarı ve bestekardır. Sanatçının eşi ise Siham Kemali Sönmezoğlu Türkiye’nin ilk maden iş adamıdır. Ayrıcı sanatçının ağabeyi ise Cevdet Çağla ünlü bir keman sanatçısıdır. Sanatçı küçük yaşlarda müziğe merak salmış ve ilgilenmeye başlamıştır. Üniversite sınavına giren Sevinç Tevs Ankara Üniversitesi Konservatuarı Şan ve Tiyatro bölümünü kazanmıştır. Üniversite yıllarında kardeşi Sevim Tevs ile beraber Ankara Radyosunda o zamanların popüler olan pek çok şarkılarını seslendirmeye başlamışlardır.
Yavaş Yavaş tanınmaya başlayan Sevinç ve Sevim Tevs kardeşler ünlerini İstanbul’a kadar yaymayı başarmıştır. İki kardeş 1945 yılında Taksim Belediye Gazinosu ve İstanbul Saray Sinemasında konserler vermiş ve büyük ilgiyle karşılaşmışlardır. Sonrasında Sevinç Tevs Ankara Devlet Konservatuarı Şan ve Tiyatro bölümünden başarı ile mezun olmuştur. Ardından sanatçı İbrahim Özgür’ün orkestrasında şarkılar seslendirmiştir. Sanatçı Sevinç Tevs yurt dışı konserlerinden ilkini Yunanistan’da vermiştir. Amerika Birleşik Devletlerine giden sanatçı orada New York Jazz Festivaline katıldı yarışmada For You Adlı şarkıyı seslendirdi ve başarı ile birinci olmuştur. İstanbul Radyosunda İlhan Gencer ile programlar yapan sanatçı halkın ilgisini tekrar çekmeyi başarmıştır. Ayrıca yurt dışında pek çok konser veren sanatçı İngiltere’nin büyük medya kurumlarından olan BBC’ye ve Almanya – Berlin Televizyonuna çıkan ilk Türk şarkıcısıdır. Pek çok yurt dışı ülkesinde konserler veren sanatçı 1950 yıllarında iyice tanınır bir hale gelmiştir. Sevinç Tevs – Ve Ben Yalnız aldı şarkıyı Apollonia Şarkı Yarışmasında seslendirmesiyle ülke genelinde de adından sıkça bahsettirmiştir.
Genç yaşta yakalanmış olduğu kanser hastalığından dolayı sanatçı Sevinç Tevs 1976 yılında 46 yaşında iken hayata gözlerini kapatmıştır.


Sevinç Tevs – Ve Ben Yalnız mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir