Serpil Barlas – Oldu Olanlar

Sanatçının gerçek adı Serpil Polat olmakla birlikte 1957 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Türk müziği solistlerinden Aysel İpar olan sanatçının babası Kazım Polat’tır. Küçük yaşlarda sanatın içerisinde bulunan ve eğilimini bu yönde alan sanatçı 1960lı yıllarda Şehir tiyatrolarında sanat hayatına başlamıştır. Dönemin ünlü orkestralarında çalışmalar yürüten sanatçı bu orkestralarda solistlik yapmıştır. 1970 yılında katıldığı Altın Ses Yarışmasında Nilüfer birinci olurken sanatçı ardından ikinci olmuştur. Daha sonra albüm çalışmalarına başlayan sanatçı 1976 yılında ilk 45lik plağını doldurmuştur.
İlk plağı Hangisi ismi ile çıkmasının ardından İlk ve Son 45liği doldurmuştur. Çalışmalarına aralıksız devam eden sanatçı Oldu olanlar isimli albümü ile adını duyurmaya başlamıştır. Serpil Barlas – Oldu Olanlar ile birlikte başarıyı yakalayan sanatçı daha sonra Yandım Aşkınla Ben isimli plağı ile devam etmiştir. Bu başarısının ardından 1978 yılında Eurovision şarkı yarışmasına katılmaya hak kazanan sanatçı Yaşamaya Bak isimli şarkısı ile temsil etmiştir. Ardından 1978 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşerek yaklaşık 15 yıl hayatını burada sürdürmüştür. 1993 yılında Türkiye’ye geri dönüş yapan sanatçı 1994 yılında Serpil’in Dünyası albümü ile tekrar müzik piyasasına giriş yapmıştır. Ardından 1998 yılında Efkarım Tarumar adlı albüm ile müzik kariyerine son vermiştir.
AIDS ile mücadele ederek bu alanda yer alan ilk sanatçı olma unvanını elinde bulunduran sanatçı bununla birlikte sahipsiz sokak çocukları ve Bosna’da bulunan sistematik soykırım gibi toplumsal konularda da kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Dönemin ünlü müzisyeni Uğur Dikmen’in desteğini de alan sanatçı albümlerinde bu konuları dikkat çeken Benim adım insan, sahipsiz çocuklar ve Bosna adlı şarkıları ile üstlenmiş olduğu görevi savunmaya çalışmıştır. Sanatçı son olarak Serpil Barlas ile kurdele adlı programı sunmuştur.


Serpil Barlas – Oldu Olanlar mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir