Şenay – Sev Kardeşim

Tam adı Şenay Ekiz olan sanatçı 1951 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Halil İbrahim Ekiz ve Şaziye Çataloğlu adında iki kardeşi vardır. Çocukluğundan beri içinde müzik aşkı ile büyüyen sanatçı, profesyonel olarak ilk çalışmalarına 1969 yılında başlamıştır. Şerif Yüzbaşioğlu, Salim Ağırbaş, Atilla Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan ve Asım Erken’den oluşan İstanbul Gelişim Orkestrasına katılan sanatçı solistlik görevini İlhan Kayral ile paylaşmıştır. Sanatçı bu yıllarda Şerif Yüzbaşıoğlu ile hayatını birleştirerek evlenmişlerdir.
1971 yılında kendi yazarak bestelediği Benim olursan / Sev kardeşim adlı plak doldurmuştur. Plağın ikinci kısmı olan Sev kardeşim şarkısı patlama yaparak çıkış yakaladı. Şenay – Sev kardeşim o sene yılın şarkısı ve yılın şarkıcısı ödüllerine layık görüldü. Bir yıl sonra çıkardığı Hayat bayram olsa adlı eserini plağa çeken sanatçı bir kez daha aynı ödüllere sahip oldu. Hayatı boyunca birçok eseri Türk müziğine kazandıran sanatçı, Beyaz ülke, Gerçek nerde, Açıl susam açıl, Ve ağlıyorum, Varlar yoklar, Dön artık, Sev yeter ki, Dünden bugüne gibi birçok eseri 45lik yapmıştır. 1975 yılında Eurovision şarkı yarışması elemelerine katılan sanatçı finale kadar yükselmesine rağmen, eşinin jüri koltuğunda oturmasından dolayı yarışmadan kendi isteği ile çekilmiştir. Sanatçı Türkiye’nin dışında Bulgaristan’da da Who are you isminde bir albüm çıkarmıştır.
Bülent Ecevit’in seçimlerden önce mitinglerde Bülent Ecevit’ten önce sahne alarak Sev kardeşim ve Hayat bayram olsa şarkılarını seslendiren Şenay, siyasi mitinglerde yer alan ilk sanatçı ünvanını almıştır. 1981 yılında hayat arkadaşı olan Şerif Yüzbaşıoğlu’nu kaybeden sanatçı müzik hayatını da aynı gün bitirmiş sessizce köşesine çekilmiştir. Başarılı sanatçı, 2013 yılında evinde 62 yaşında hayata veda etmiştir.


Şenay – Sev Kardeşim mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir