Semiramis Pekkan – Semiramis

Sanatçı Semiramis Pekkan 30 Eylül 1948 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı ailenin en küçük çocuğu olması ile beraber ablası Ajda Pekkan’dır. Sanatçının babası subay ve annesi ev hanımıdır. Semiramis Pekkan sanat hayatına küçük yaşlar da başlaması ile beraber 16 yaşında ilk profesyonel adımını Kara Memed adlı sinema filminde gerçekleştirmiştir. Ardından birçok filmde rol alan sanatçı birçok filmde oynaması ile beraber müzik ile de ilgilenmiştir. Bir süre Meydan Sahnesinde misafir oyuncu olarak çalışan sanatçı ardından müzik çalışmalarına başlamıştır.
Sanatçı Semiramis Pekkan ilk 45liğini 1968 yılında Bu Ne Biçim Hayat ve İçelim Kendimizden Geçelim adı ile yayınlamıştır. Bu süre zarfından sonra birçok 45lik dolduran sanatçı albüm çalışmaları da gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalarının ardından sanatçı Columbia Müzik şirketi ile beraber 1970 yılında sanatçının kendi adını taşıyan Semiramis albümünü piyasaya sürmüştür. Semiramis Pekkan – Semiramis albümü ile beraber sanatçı müzik kariyerinde ki başarısını da kanıtlamıştır. Müzik kariyerinde başarıyı yakalaması ile beraber sanatçı sinema hayatını sonlandırmıştır. Müzik kariyerine devam eden sanatçı daha sonra 1972 yılında Odeon ve 1975 yılında Kervan Müzik etiketi ile beraber yine Semiramis adında iki albüm daha çıkarmıştır. Bu albümlerinin yanı sıra birçok 45lik ile müzik severlerin huzuruna sunmuştur. Sanatçı yapmış olduğu birçok müzik ile beraber Türk müziğine önemli katkılar sağlamıştır.
Sanatçı yaklaşık 20 tane filmde oynamasının ardından başarısını müzik kariyerinde de göstermeyi başarmıştır. Her iki sanat dalı içinde başarılı performanslar sergileyen sanatçı evliliğinin ardından müzik ve sinema kariyerini sonlandırmıştır. Geride bırakmış olduğu birçok eser ile birlikte günümüzde hala dillerden düşmeyen birçok şarkılar bırakan sanatçı uzun süredir müzik dünyasında yer almasa bile adından bahsettirmektedir.


Semiramis Pekkan – Semiramis mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir