Semiha Yankı – Delisin

Sanatçı Semiha Yankı 15 Ocak 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda sirk cambazlığı ile uğraşan sanatçı kendisi gibi ip cambazlığı yapan ağabeyinin trapezden düşmesi ile beraber hayatını kaybetmesi ile bu işi bırakmıştır. Yapmış olduğu cambazlık işini bırakan sanatçı bu yılların ardından müziğe yönelmiştir. 1974 yılında başlayan müzik hayatında sanatçı, bu yıl içerisinde 2 tane 45lik doldurmuştur. Benim Dünyam & Sen de bizdensin ve Boşverdim & İnim İnim İnledim adında 2 tane 45liğin ardından sanatçı çalışmalarına devam etmiştir.
Sanatçı güzel sesi ile beraber 1975 yılında katılmış olduğu Eurovision Türkiye yarışmasında Seninle Bir Dakika adlı şarkı ile katılmıştır. Ardından Delisin adlı şarkıyı seslendiren sanatçı yarışmada birinci olmuştur. Semiha Yankı – Delisin şarkısı ile birçok müzik severin dikkatini çekmiş ve Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etmesi yönünde oy birliği sağlanmıştır. Bu sayede adını duyurmayı başaran sanatçı katılmış olduğu Eurovision Şarkı Yarışmasında dönemin siyasi sebepleri ile sonuncu olmuştur. O yıllar da Kıbrıs Harekatı sebebi ile oy toplayamamıştır. Yakalamış olduğu bu başarı ile beraber sanatçı yıllarca sürecek olan müzik kariyerinin ilk adımlarını atmıştır. Ardından beş tane daha 45lik dolduran sanatçı bunun yanı sıra albüm çalışmalarında da bulunmuştur.
1981 yılında ilk albümü Gönül Oyunu ile müzik marketlerde yer alan sanatçı bir süre ara vermesi ile beraber ikinci albümünü 1987 yılında Büyük Aşkımız ile gerçekleştirmiştir. Daha sonra sanatçı 1989 yılında Adını Yollara Yazdım, 1990 yılında Ben Sana Mecburum, 1991 yılında Sevgi Üstüne, 1995 yılında Hayırlı Olsun, 1997 yılında Ayrılanlar İçin ve 2004 yılında Seni Seviyorum adlı albümleri takip etmiştir. Bu albümler içerisinde Seninle Bir Dakika ve Artistlik Yapma adlı şarkılarına klip çekmiştir.


Semiha Yankı – Delisin mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir