Sema Moritz – Şeyh Bedreddin Destanı

Sanatçı Sema Moritz 14 Ağustos 1956 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunun bir bölümünü Ankara’da geçiren sanatçı daha sonra ailesi ile birlikte Almanya’ ya taşınmıştır. Uzun süre burada yaşayan sanatçı müziğe olan ilgisi ile birlikte burada birtakım çalışmalar içerisinde yer almıştır. 1981 yılında üyelerini Berlin’de çalışan kadınlardan oluşan bir koro kuran sanatçı bir süre bu koroyu yönetmiştir. Ardından 1984 yılında Berlin Kreuzberg Dostlar Korosu ile birlikte sahne almış ve solistlik yapmıştır. Bu dönemin ardından İstanbul’a yerleşen sanatçı çalışmalarına burada devam etmiştir.
Sanatçı İstanbul’a gelmesi ile birlikte 1987 yılında Sema & Taksim adlı grubu kurmuştur. Grubu ile beraber sanatçı 1995 yılında Şeyh Bedreddin Destanı adlı albümü yayınlamıştır. Sema Moritz – Şeyh Bedreddin Destanı ile birlikte Türk müziğinde yerini bulan sanatçı daha sonra birçok albüm ile çalışmalarına devam etmiştir. Aynı yıl içinde ikinci çalışmasını Sihir adı ile çıkaran sanatçı daha sonra 1998 yılında Gülnihal, 2005 yılında İlahiler ve Nefesler, 2006 yılında Efsane Hanımlar, 2007 yılında Ashura, 2009 yılında EKHO 2 – Efsane Hanımlar ve 2011 yılında İstanbullu Efsane Hanımların Dillerindeki Şarkılar adlı çalışmaları ile Türk müziğine katkılar da bulunmuştur. Sanatçı bu başarıları ile beraber Nazım Hikmet şarkılarının yanı sıra Tunçel Kurtiz ile birlikte Şeyh Bedreddin Destanı isimli eseri beraber olarak da seslendirmiştir.
Sanatçı müzik seslendirmeleri ile beraber aynı zamanda söz yazarlığı ve bestecilik de yapmaktadır. Başarılı müzik kariyeri ile birlikte ülkemizde birçok eseri seslendirmiş ve başarılı birçok şarkı ile Türk müziğine önemli katkılarda bulunmuştur. Birçok sahne performansı ile beraber sanatçı büyük bir dinleyici kitlesine sahip olmaktadır. Müziğe bir süre ara veren sanatçı günümüzde çalışmalarına devam etmektedir.


Sema Moritz – Şeyh Bedreddin Destanı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir