Selma Güneri – Sana İhtiyacım Var

Sanatçı Selma Güneri 31 Ocak 1951 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası ses sanatçısı Lütfü Güneri’dir. Babasının mesleğinden dolayı sanatçı çocukluğunu Amerika’da geçirmiştir. İlkokulunu burada okuyan sanatçı daha sonra annesiyle birlikte Türkiye’ye dönmüştür. Ortaokul eğitimini Şişli Kolejinde ve Kandilli Kız Yatılı Okulunda okumuştur. Kandilli Kız Lisesini yarı döneminde okulunu bırakmıştır. Bu süreden sonra sanatçı oyunculuk için çalışmalarına başlamıştır.
1964 yılında perde dergisinin açtığı artist yarışmasında finale kalan Selma Güneri birinci seçilmiştir. Bu başarısı ile birlikte 1964 yılında İstanbul’un Kızları filmiyle sinema hayatına başlamış olup 1965 yılında bu kez Ben Öldükçe filminde çocuk kadın rolünde oynamıştır. 1966 yılında Ben Öldükçe Yaşarım ve Son Kuşlar filmindeki rolleri ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en başarılı oyuncu seçilmiştir. 1967 yılında sanatçı oyunculuğunun yanı sıra şarkıcılık da yapmaya başlamıştır. Sinemaya ara veren sanatçı ses sanatçılığı ile ilgilenmeye başlamıştır. Bu yıllarda sinema oyuncularının şarkı söylemesi moda haline gelmiştir. Selma Güneri – Sana İhtiyacım Var adlı 45liği ile müzik dünyasında başarısını kanıtlamıştır. Ardından sanatçı 3 tane 45lik daha doldurmuştur. Oyunculuk kariyerine bu şekilde müziği de eklemiştir.
1966 yılında Nikahsızlar filminin çekimlerinde kendisi gibi oyuncu Yusuf Sezgin ile birbirlerine âşık olup evlenmiştir. Sanatçının evlendiği Yusuf Sezgin ile bir oğlu dünyaya gelmiştir. 3 Mayıs 1975 doğumlu olan oğlu Umut Sezgin oyunculukta yapmaktadır. Sanatçı evliliğini 1979 yılında sonlandırmıştır. 1980 yılında baterist olan Asım Ekren nişanlamıştır ve 10 yıl sonra evlenmiştir. Bu evlilik çok sürmemiş ve 1994 yılın da boşanmışlardır. 1996 yılında sanatçı Mum Kokulu Kadınlar filminde rol almıştır. 2011 senesinde Dinle Sevgili dizisinin kadrosuna dahil olmuştur. Sanatçı başarılı sanat kariyerine devam etmektedir.


Selma Güneri – Sana İhtiyacım Var mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir