Şehrazat – Yaz Yaz Yaz

3 Eylül 1952 yılında Ankara’da dünyaya gelen sanatçı ailesinin tek çocuğudur. Tam adı Şehrazat Kemali Söylemezoğlu olan sanatçının kökeni İstanbul’dur. Babası Türkiye’nin ilk madencilerinden Siham Kemali Söylemezoğlu’dur. Annesi ise Arnavut büyükelçisinin kızı caz müziğin efsanesi Sevinç Tevs’tir. Babası Türkiye’de daha çok maden kralı olarak bilinir. Neredeyse bütün ailesi sanatçı kimliği taşımaktadır. Hüsrev Gerede amcasının kızı ile evli olan sanatçının Galatasaray Spor Kulübünün efsane kalecilerinden Turgay Şeren ve sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit’te akrabaları arasındadır. Babasının ikinci evliliğinden olan Süleyman Şefik Söylemezoğlu isminde bir erkek kardeşi vardır.
Çocukluğunu İzmir’de geçiren sanatçı daha sonra ailesi tarafından Lübnan’ın başkenti olan Beyrut’a gönderilir ve eğitimini burada devam eder. Burada geçirdiği süreçte Arapçayı öğrenen sanatçı bunun yanı sıra İngilizce ve Almancayı da iyi derecede öğrenir ve bu diller dahil bir çok beste yazar. Yüzlerce bestenin sahibi olan sanatçının ilk ünleneni Yaz yaz yaz eseri olmuştur. Şehrazat ve Yaz yaz yaz bestesi Ajda Pekkan tarafından yorumlanarak tüm ülkeye sunulmuş ve büyük beğeni toplamıştır. Bir süre İstanbul’da ünlü mekanlarda sahne alan sanatçı daha sonra sahneyi bıraktı. Hiç müzik eğitimi almamasına rağmen güçlü bir sesi olan sanatçı, daha çok şarkı sözü yazarlığı ile sanat hayatında yer almıştır.
2004 yılında sanatta 30. Yılını özel bir gece hazırlarken, eserlerini seslendirmiş sanatçıların yer aldığı geceye Şehrazat Şarkıları adı verilmiştir. Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan, Emel Müftüoğlu, Muazzez Abacı geceye katılan sanatçılardan birkaçıdır. Hayatında bir kere evlenen sanatçı 1990 yılında yaptığı evliliği 4 yıl sonra boşanarak bitirmiş ve bir daha evlenmemiştir. En yakın arkadaşı olarak aynı zamanda meslektaşı olan Sezen Aksu gösterilmektedir.


Şehrazat – Yaz Yaz Yaz mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir