Şahsenem Bacı – Soyanlara Vur

Sanatçı Şahsenem Bacı 1943 yılında Kars iline bağlı Sarıkamış’ın köyü olan Boyalı köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Küçük yaşlarda kendini müziğin içinde bulan Şahsenem Bacı ilk olarak bağlama çalmayı öğrenmeye başlamıştır. Aynı zamanda ilkokul yıllarında şiir okumaya başlamıştır. Henüz gençlik çağlarında iken evlenme kararı alan sanatçı Şahsenem Bacı evlenip İzmir’e göç etmiştir. Kocası öğretmen olan sanatçı kocasının siyasi fikirleri düşüncesi ve mücadelesi nedeniyle sürekli sürgün olmuşlardır. Sürgün olunan şehirler Kars, Konya İzmir ve Ankara olmuştur. Profesyonel olarak ilk müzik çalışmalarını 1974 yılında Konya’da yaşamlarını sürdükleri sırada düğünlerde sahne alıp şarkılar seslendirmesiyle gerçekleştirmiştir.
Sanatçı ilk zamanlar sevda, gurbet, özlem ve yurt sevgisi gibi konular ile ilgili çalışmış fakat sonraları toplumsal problemleri göz önüne alıp bu konular hakkında çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu süreçte köylü, fakir ve zulüm gören işçilerin sorun ve dertlerini şarkı, türkü ve eserleri ile dile getirmesiyle iyice tanınır bir sanatçı olmaya başlamıştır. Eğitimini Açık Öğretim Lisesinde başarılı bir şekilde bitirmiştir. Ardından Açık Öğretim Fakültesine başlayan sanatçı eğitimine devam etmiştir. Sanatçının akrabası olan Aşık Mustafa ile beraber Aşık Veysel ve Aşık Mahzuni gibi pek çok sanatçıdan ilham alıp kariyerine yön vermiştir. Şahsenem Bacı – Soyanlara Vur adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Albümü sayesinde kendi çapında ilgi görüp beğeni kazanmıştır.
Şiir ve türküler yazmaya devam eden sanatçı 1000’e yakın şiir ve 150 türkü bestelemiştir. Bu zamana kadar 5 tane albüm hazırlamış sanatçı albümlerini sevenlerine sunmuş ve yayınlamıştır. Pek çok yerde sahne alan sanatçı sevenleri ile buluşarak şarkılarını seslendirmiştir. Aynı zamanda ünlü ses sanatçısı Yavuz Bingöl’ün ve ünlü yazar Oğuz Bingöl’ün annesidir.


Şahsenem Bacı – Soyanlara Vur mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir