Sabite Tur Gülerman – Bir Bahar Akşamı Rastladım Size

Sanatçı sabite Tur Gülerman 4 Ocak 1927 yılında Çorum ilinin Kargı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının mesleğinden dolayı burada bulunan ve burada dünyaya gelen sanatçı kısa bir süre sonra İstanbul’a taşınarak hayatına burada devam etmiştir. Beyoğlu Ortaokulunu bitirerek eğitimini tamamlayan sanatçı daha sonra Salih Orak’tan dersler almıştır. Daha sonra Eyyubi Ali Rıza Şengel ile uzun süre çalışan sanatçı klasik musiki üslubunu ve repertuarını öğrenmiştir. Sanatçı müzik hayatına radyoda başlamıştır. 1947 yılında Ankara’da konserler vermesinin ardından buraya yerleşmeye karar vermiştir. Ankara Radyosunda çalışmaya başlayan sanatçı Salih Orak tavsiyeleri ile şarkı bestelemeye başlamıştır.
Şarkı besteleyen sanatçı daha sonra albüm çalışmaları ile yoluna devam etmiştir. İlk taş plağını 1951 yılında Bir Bahar Akşamı Rastladım Size adlı şarkısı ile müzik piyasasına giriş yapmıştır. Sabite Tur Gülerman – Bir Bahar Akşamı Rastladım Size adlı albümü ile müzik dünyasına giriş yapan sanatçı ardından yer alacak olan birçok müzik çalışmalarının ülke repertuarında yer almasına sebep olmuştur. Yaklaşık üç yıl kadar Ankara’da kalan sanatçı daha sonra yeniden İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul’da Tepebaşı Gazinosunun solistleri arasında yer alan sanatçı Selahattin Pınar ile sahne almaya başlamıştır. Bu süre içerisinde İstanbul Radyosunda eğitimine devam etmiştir. Radyo ve sahne çalışmalarının yanı sıra plak doldurarak hayatına devam eden sanatçı 1970li yıllarda televizyonlarda solo konserler de vermiştir.
Sanatçı Sabite Tur Gülerman 1950 yılı sonrasında en başarılı sanatçıları arasında gösterilmiştir. Ses alanı her eseri okuyabilecek kadar geniş olan sanatçının özellikle tiz seslerine çok hakim olmaktadır. Sanatçının klasik eserlerdeki yorumu musiki çevrelerinde büyük beğeni kazanmıştır. Radyo programlarında yer almış olduğu süre içerisinde yurt çapında sevilen bir ses olarak yer almıştır.


Sabite Tur Gülerman – Bir Bahar Akşamı Rastladım Size mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir