Sabahat Akkiraz – Şafak Söktü

Sanatçı Sabahat Akkiraz 6 Şubat 1955 yılında Sivas iline bağlı Kangal ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Sabahat Akkiray olan sanatçının babası Sivaslı olmakla birlikte annesi Malatyalıdır. Yaylacık köyünde çocukluk döneminin ardından sanatçı ailesi ile birlikte Almanya’ya göç etmiştir. Eğitim hayatını Almanya’da tamamlayan sanatçı daha sonra Türkiye’ye geri dönmüştür. Müzik ile de ilgilenen sanatçı ülkeye dönmesi ile çalışmalarına başlamıştır. İlk albümü Gül Yüzlü Sevdiğim adı ile hazırlamış olsa da sanatçı beklediği başarıyı yakalayamamıştır.
Albüm çalışmalarına aralıksız devam eden sanatçı 1983 yılında Şafak Söktü albümü ile çıkışı yakalamıştır. Bu sayede Sabahat Akkiraz – Şafak Söktü sanatçının ilk profesyonel çalışması olarak yer almıştır. Bu çıkışı ile birlikte sanatçının birçok albüm çalışması aralıksız devam etmiştir. 1990 yılında ilk uluslar arası davetini alarak Hollanda’ya giden sanatçı birçok önemli projelerde yer almıştır. Ardından Fransa’da vermiş olduğu konser o dönem büyük yankıya sebep olmuştur. Hayatı bir belgesel de konu olan sanatçı birçok Avrupa ülkesinde ünlü sanatçılar ile birlikte sahne almıştır. Yapmış olduğu eserler dünya müzik sıralamalarında ilk sıralarda yer almıştır. Özellikle Külliyat isimli albümü 14 ülkede aynı anda yayınlanmıştır. 2000 yılında Fransa’da Yılın en iyi etnik müzik sanatçısı seçilmiştir. 2005 yılında Altın Plak, 2008 yılında Uluslar Arası Hacı Bektaşi Veli Dostluk ve Barış, 2010 yılında Altın kelebek ödüllerine layık görülmüştür.
Orta düzeyde Almanca bilen sanatçı bekardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 24. Dönem Milletvekilliği yapan sanatçı oluşan Soma olayları ile tepki vermek amacıyla istifa etmiştir. Ses tonu ve olağanüstü yeteneği ile dünya üzerinde etnik müziğin en çok tanınan isimlerinden birisi olmasını sağlayan sanatçı batı müziğine vermiş olduğu önemi konserlerine de yansıtmıştır.


Sabahat Akkiraz – Şafak Söktü mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir