Ruhi Su – Mahsusmahal

Asıl adı Mehmet Ruhi Su olan sanatçı babasının memuriyeti sebebiyle 1912 yılında Van’da dünyaya geldi. 1. Dünya Savaşında babasını kısa bir süre sonrada annesini kaybeden sanatçı çocukluğunu öksüzler yurdunda geçirdi. Kısa bir süre askeri okula giden Ruhi Su askerliğe elverişli bulunmadığı için ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra Adana öğretmen okuluna gider. Burada aşık olduğu hemşire bir hanımla evlenip Güngör isminde bir oğlu olur. 1942’de ilk eşinden boşanan Ruhi Su, 1952 yılında Sıdıka Su ile evlenerek Ilgın Ruhi Su isminde bir oğlu daha olur.
Müziğe olan sevgisi küçük yaşlarda kemanıyla başlayan sanatçı Ankara’da müzik öğretmen okulunu kazanır ve burayı bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na gider.1942 yılında Şan bölümünü bitiren sanatçı Ankara Cebeci Ortaokulu ve Hasanoğlan köy enstitüsü’nde müzik öğretmenliği yapar. Cumhurbaşkanlığı Orkestrası’nın opera bölümünü okur ve Devlet Operasında çalışmaya başlar. Birçok opera eserinde rol almıştır.1952 yılında siyasi görüşü sebebiyle tutuklanır ve yaklaşık 5 yıl hapiste yatar. Bu yıllarda hapisteyken söylediği mahsusmahal ile ün kazanır. Ruhi Su ve Mahsusmahal o dönem herkes tarafından beğenilmiştir. Operadan sonra türkü söylemeye başlayan sanatçı İstanbul Taksim gazinosunda sahne almaya başlar. 1960 yılında radyoda söylediği bir türkü yüzünden buradaki işinden de olan sanatçı halk tarafından aleyhine kampanyalar düzenlenerek dışlanır. 1975 yılında Dostlar korosunu kurar ve halk müziğinin gelişimine katkıda bulunur. Birçok Avrupa ülkesinde konserler verir.
1978 yılında ilik kanserine yakalanır. Askeri yönetim uzun süre tedavi için gitmesine izin vermez. Ancak 1985’te Almanya’ya gider fakat tedavi sonuç vermez. Ruhi su hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra eserleri toplanarak adına 1985 yılında Ezgili Yürek ve 1988 yılında Ruhi Su’ya Saygı adlı 2 kitap basılır.


Ruhi Su – Mahsusmahal mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir