Romalı Perihan – Görünce Seni

Gerçek adı Perihan Benli olan sanatçı 18 Mart 1942 yılında İtalya Krallığına bağlı Roma kentinde dünyaya gelmiştir. İtalya’nın Roma şehrinde çocukluk yıllarını geçiren sanatçı İtalyan medyası tarafından La Bella Turca ve La Turca Romana lakapları ile bilinmektedir. Müzik ile küçük yaşlarda ilgi duymaya başlayan sanatçı 17 yaşına geldiğinde Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D’Amico’de eğitim almıştır. Kısa süre içerisin de burada adını duyurmayı başaran sanatçı Avrupa sosyetesinde önemli bir yere sahip olmuştur. İtalyanca ve Türkçe başta olmak üzere toplam beş dil bilmektedir.
Sanatçı müzik ile ilgisinin ardından O Bendim O: O’nun Hikayesi adlı albümünü 1976 yılında çıkarmıştır. Bu albümü ile adını duyurmayı başaran sanatçı daha sonra Görünce Seni adlı albümü ile başarılarını kanıtlamıştır. Romalı Perihan – Görünce Seni birçok kişinin beğenisini kazanmış ve sanatçı birçok kişi tarafından beğenilerek dinlenmeye başlamıştır. Daha sonra Nereden Nereye, Vay Başıma Gelenler ve Romalı Perihan’ın Arabesk Dünyası adlı albümleri ile kariyerine devam etmiştir. Son albümünde yer alan Gitme Sana Muhtacım ve Senin Olmaya Geldim şarkıları büyük yankı uyandırmıştır. Zeki Müren’in ilk kez söylediği Romalı Perihan lakabını bu sayede alan sanatçı bu isim ile tanınmıştır. Avrupa’da ise Peri Han ve Pery Han isimleri ile anılmıştır.
Sanatçı müzik kariyerinin dışında oyunculuğu ile de ön plana çıkmayı başarmıştır. 1960 yılında Tatlı Hayatlar adlı film ile başlayan oyunculuk kariyerine son olarak 1989 yılında Hiçbir Gece adlı film ile son vermiştir. Bu süre içerisinde 11 filmde rol alarak oyununu başarılı bir şekilde sergilemiştir. Uzun süredir tedavi gördüğü şeker hastalığı sonucunda yenik düşen ünlü sanatçı 2016 yılında hayata veda etmiştir.


Romalı Perihan – Görünce Seni mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir