Resul Dindar – Divane

Karadeniz yöresinin son yıllarda yetiştirdiği Karadeniz ezgisini en iyi şekilde yansıtan ses sanatçısı Resul Dindar, 24 Ocak 1982 yılında Artvin iline bağlı Hopa ilçesinde dünyaya gelmiştir. Hayatının büyük bir bölümünü doğduğu yer olan Hopa’ da geçiren sanatçı eğitimlerini de burada almıştır. Ağabeyi üniversite eğitimi için İstanbul’da bulunan sanatçı 2005 yılında abisinin yanında kalmak için İstanbul’a taşınır. Burada garson olarak çalışmaya başlayan sanatçı arkadaşları ile beraber So Bulurt adını verdikleri bir müzik grubu kurar. Karadeniz müzikleri üzerine yaptıkları çalışmalar yapmışlardır. İki yıllık birlikteliğin ardından gruptan ayrılmıştır.
İlk grup deneyiminde istediği başarıya ulaşamayan sanatçı 2008 yılında yeniden grup kurmak için harekete geçer. Temmuz ayında 8 üyeden oluşan Karmate ismini verdikleri grubu arkadaşları ile birlikte faaliyete geçirirler ve Resul Dindar grubun solistliğini üstlenir. Karmate grubu ile iki albüm çıkaran sanatçı Nayino ve Nani albümlerinden sonra sanatçı 2012 yılında gruptan ayrılır. Resul Dindar artık müzik hayatına yalnız devam etmektedir. 2013 yılında tek başına çıkardığı ilk albüm olan Divane’yi piyasaya sürmüştür. Albümde Karmate grubunda beraber çalıştığı 4 arkadaşı da sanatçıya yardımcı olmuşlardır. Resul Dindar ve Divane büyük ilgi çekmiş halkın beğenisini kazanmıştır. Albüm sanatçının çıkış yakalamasını sağlamıştır. 2014 yılında Dalgalan Karadeniz isimli yeni bir albüm çıkaran sanatçı daha sonra 2017 yılında Aşk-ı Meşk adını verdiği son albümünü piyasaya sürmüştür.
Müzik hayatında Esen Müzik şirketi ile çalışan Türk halk müziği ses sanatçısı doğup büyüdüğü Doğu Karadeniz yöresinin etkileri ile Türkçenin dışında Lazca, Gürcüce, Hemşince ve Megrelce çalışmalarda bulunmuş ve besteler yazmıştır. Başarılı sanatçı Resul Dindar hayatını Derya Batum Dindar ile birleştirerek dünya evine girmiştir.


Resul Dindar – Divane mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir