Ragga Oktay – Her Şeye Rağmen

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde gözlerini açan, gurbetçi Nurten ve Yılmaz Yurtalan ailesinin 7 çocuğundan biridir Ragga Oktay. Kardeşlerinin isimleri Tünay, Günay, Gökay, Nilay, Eray ve Feray’dır. Küçük yaşta müziğe ilgi duyan sanatçı Barış Manço’nun yanı sıra birçok yabancı sanatçıları da ilham almıştır. İlk stüdyo çalışmasını 12 yaşında yapmış olup çok hızlı rap okuyabildiği için ragga lakabını almıştır. Aynı zamanda futbol oynayan sanatçı 1995 yılında Galatasaray seçmelerine çağırılır ve ailesi ile beraber İstanbul’a gelir. İstanbul’a geldiğinde Ozan video plak ile anlaşan Ragga Oktay’ın hayatı şekillenmeye başlar.
İlk albümü için Ozan Video Plak şirketiyle anlaşan sanatçı 1997 yılında Aman o Ragga geliyor ismiyle albümü çıkartır. Farklı tarzı ve Türkiye’de daha önce hiç yapılmamış müzik türüyle dikkat çekse de beklenen patlamayı yapamamıştır. Umudunu kaybetmeyen Ragga Oktay 1998 yılında Herşeye rağmen isimli 2. albümünü çıkartır. Beklenen patlama bu albümle gerçekleşmiştir. Ragga Oktay ve Her şeye rağmen albümü satış rekorları kırmıştır. Türkiye’de ve Avrupa’da birçok konserler vermeye başlayan sanatçı 2000 yılında 3. Albümü Sonsuza kadar ı piyasaya sürmüştür. Türkcell reklamı ile ilk defa ekranların başına geçen sanatçı daha sonra birçok reklam filminde oynamıştır. O yıllarda babasını kaybeden Ragga Oktay bir süre inzivaya çekilmiştir.
2012 yılına Normal mi isimli albümüyle giriş yapan sanatçının Gitme kal isimli şarkısı yılın en çok dinlenen şarkısı seçilmiştir. 2013 yılında beyaz perdeye yatırım yapan Ragga Oktay kendine ait film ve reklam şirketi kurar ve kendi yazıp yönettiği Mc Dandik isimli sinema yapıtını ekranlara sunarak bu alana geçiş yapar. Türkcell’in 20.yıl reklamında tekrar ekranlara çıkan sanatçı daha sonra Baymak ile çalışmaya başlar. 2016 yılında son albümü Yeniden’i piyasaya sürmüştür.


Ragga Oktay – Her Şeye Rağmen mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir