Orhan Gencebay – Bir Teselli Ver

Gerçek adı Orhan Kencebay olan ünlü sanatçı 4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlar da müziğe ilgi duymaya başlayan sanatçı henüz 6 yaşında iken Emin Tarakçı’dan keman ve mandolin dersleri alarak müziğe ilk adımlarını atmıştır. 7 yaşına geldiğinde bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başlamıştır. Henüz 10 yaşına geldiğinde Kara kaşlı esmerdi kim bilir kimi sevdi adlı ilk eserini yapmıştır. 13 yaşına geldiğinde Türk sanat müziği ve tambur eğitimi ile müziğe devam etmiştir. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul’da musiki cemiyetlerinde yaylı tambur çalmıştır.
Müzik hayatının içerisinden hiç kopmayan başarılı sanatçı türkü plaklarının ardından 1968 yılında çıkardığı serbest plaklar ile Türkiye’de adını duyurmaya başlamıştır. 1969 yılında çıkarmış olduğu Bir teselli ver adlı plak ile büyük çıkış yakalamıştır. Orhan Gencebay – Bir Teselli ver büyük bir hayran kitlesi ile karşılaşmıştır. Bununla birlikte Yorgun Gözler adlı çalışması da büyük beğeni toplamıştır. Bestekar ve enstrümanist kimliğinin yanına böylelikle yorumcu kimliğini de katmış ve bu yönü ile ön plana çıkmıştır. Ardından sayısız albüm çalışması ile birçok eseri ülkemize kazandıran sanatçı birçok ünlü isime vermiş olduğu besteler ile de yardımcı olmuştur.
Ünlü sanatçı 70’li yıllara ağıt niteliğinde Batsın Bu Dünya adlı eserini bestelemiş ve seslendirmiştir. Türkiye’nin karanlık yılları olarak adlandırılan bu dönem de birçok kişinin öldürülmesini konu alarak çıkarılan bu çalışma ile dile getirmiştir. Orhan Gencebay’a saygı amacı ile yayınlanan Orhan Gencebay ile bir ömür adlı albümde ülkenin önde gelen sanatçıları Orhan Gencebay’ın bestelerini seslendirmiştir. Azize Gencebay ile ayrılmasının ardından Sevim Emre ile beraberliğini devam ettirmektedir.


Orhan Gencebay – Bir Teselli Ver mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir