Onur Akın – Yediveren

6 Mayıs 1967 yılında Bitlis’e bağlı Ahlat ilçesinde dünyaya gelen sanatçı, daha 3 aylıkken babasının tayini sebebiyle İstanbul’da yaşamaya başlamıştır. Babası öğretmen ve annesi ev hanımı olan sanatçı 6 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. İlköğretim ve orta öğretim eğitimini Paşabahçe ilk ve ortaokulunda tamamladıktan sonra lise eğitimi için Ferit İnal lisesinde tamamlamıştır. Eğitimine İstanbul üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla ilişkiler bölümünde devam etmiş ve başarılı bir şekilde mezun olmuştur.
Müzik ile ilk dersi babası ve ağabeyi tarafından verilen sanatçı mandolin ve bağlama çalmayı öğrenir. 1987 yılında Grup Baran isminde müzik grubu kurar. İlk albümünü de bu grup ile 1989 yılında Yediveren ismiyle çıkarmıştır. Vedat Türkali’nin 1944 yılında yazdığı Bekle bizi İstanbul isimli şiirini besteleyerek yorumlayan sanatçı büyük yankı uyandırmıştır. Onur Akın ve Yediveren çıkış yakalamış müzik piyasasında ismini duyurmayı başarmıştır. Grup Baran ile ikinci ve son albümünü 1991 yılında Kuytuda başak ismiyle sürmüştür. Bu yıllardan itibaren solo çalışmalarına yönelmiştir. Gruptan ayrıldıktan sonra çıkardığı albümleri sırarıyla, Seni İstanbul yapmalı, Nereye ey güzel insanlar, Aşk bize küstü, Asi ve mavi, Ey hayat, Seni aşka yazmalı, Firari, Memleket isterim, Yüreklere yazılanlar, Mor bir hüzün, Onurlu yıllar ve kanatlarında kaldı bahar albümlerini çıkarmıştır.
Ressam olan Hanife Sevim Akın ile evliliklerini sürdüren Onur Akın, bu evlilikten 1995 yılında bir kızı dünyaya gelmiştir. Kızının adı Eylül Türkü Akın’dır. Kendine ait Eylül müzik şirketini kuran sanatçı son albümünü de buradan çıkarmıştır. hala müzik çalışmaları yapan sanatçı Türkiye ve yurt dışında bir çok konser vermiştir. Cumhuriyet Halk partisi ne gönül veren sanatçı desteğini seçim şarkıları yaparak göstermiştir.


Onur Akın – Yediveren mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir