Nuri Bilge Ceylan’ın Gurur Gecesi

Türk Sineması’nın son yıllarda yetiştirdiği en büyük yönetmenlerden olan Nuri Bilge Ceylan, katıldığı Cannes Film Festivali’nde konuklar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. 2018 itibariyle 71. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi olan Ahlat Ağacı filminin galası yapıldı. Filmi ilk kez izleme şansı elde eden seyirciler, filmin sonunda ünlü yönetmeni dakikalarca ayakta alkışladı.

Türk Sineması’nın dahi çocuğu Nuri Bilge Ceylan, aldığı ödüller ve dünya çapındaki prestijiyle göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Ünlü yönetmen, Fransa’nın Cannes şehrinde her yıl düzenlenen ve Oscar’dan sonra dünyanın en prestijli sinema ödülü olarak gösterilen Cannes Film Festivali’ne katıldı. Nuri Bilge Ceylan, Festival kapsamında verilen en büyük ödül olan Altın Palmiye En İyi Film Ödülü’ne 2014 yılında Kış Uykusu adlı filmiyle layık görülmüştü. Bu ödül başarılı yönetmenin Cannes Film Festivali‘nde kazandığı tek ödül değil. Ünlü yönetmenin Cannes Film Festivali ile tanışıklığı uzun yıllar öncesine dayanıyor. Nuri Bilge Ceylan, 1995 yılından beri birçok kez Cannes Film Festivali’ne davet edildi ve aynı zamanda birçok filmi de farklı dallarda Altın Palmiye ödülü kazandı.

Bu yıl da Altın Palmiye’yi kucaklaması beklenen Ahlat Ağacı filminde, Kubilay Tunçer, Hazar Ergüçlü, Doğu Demirkol, Ahmet Rıfat Şungar, Tamer Levent, Ercüment Balakoğlu ve son dönemde komedi yapımlarında Ahmet Kural ile birlikte gördüğümüz Murat Cemcir rol alıyor. Köyünü terkettikten sonra uzun yıllar başka yerlerde yaşayan bir yazarın, köyüne döndükten sonra yaşadığı ailevi ve maddi sıkıntıları anlatan film, baba oğul ve aile ilişkilerine odaklı bir senaryoya sahip. Filmin senaryosunun yazımına Nuri Bilge Ceylan‘ın yanı sıra, Akın Aksu ve Ebru Ceylan’da eşlik etti. Ayrıca Ahlat Ağacı filminin yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan’ın eski yapımlarında da görmeye alışık olduğumuz Gökhan Tiryaki oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir