Nur Yoldaş – Sultan-ı Yegah

Başlar ay doğarken saltanatı… Sultan-ı Yegahın… Onun da saltanatı 4 Ocak 1956 da başladı. Pop müziğin kraliçesi diyebileceğimiz, kaliteli, taklit edilemez bir yetenek. Sesinin vibrasyonlu ve çok güçlü bir ses olması sayesinde bir başkasının onunla aynı şekilde şarkı söyleyebilmesi neredeyse imkansızdır. İlk 45’liğini 1974 ‘te Nur belda adıyla çıkardı albümünü. Polydor şirketi vasıtasıyla piyasaya sürüldü. 1976’da ilk ve tek evliliğini yapmıştır. Eşi de kendisi gibi sanatçı olan Ergüder Yoldaş’tır. Evliliklerinden bir sene sonra yani 1977 de Devrim Yoldaş adını vereceği oğlu dünyaya gelmiştir. Yoldaş müziğe Altın Mikrofo Yarışmayla başladı. Eşi Ergüder yoldaşın bestesi olan “ Sultan-ı Yegah ” 45’liği ile 1981 senesinde Türk pop piyasasında bulunmayan bir esere imza atmıştır.
1981 yılının Aralık ayında Öncü Plak’ın yayınladığı, farklı makamlarda bestelenmiş ve çok sesli Batı Müziği ile Türk Müziği’nin sentezlenmesinden ortaya çıkmış on şarkıyı barındıran ve piyasaya sürdüğü albümlerin en meşhuru olan “ Sultan-ı Yegah ” albümü 1982 yılına damgasını vurmuştur. Büyük başarı elde eden albümün en önemli eserleri arasında Mihrimah, Saki, Nagehan Bustan Faslı, Nedir Yarabbi Derdim ve Sadabad gibi belli başlı hit eserler de bulunmaktadır. Yoldaş 1982 yılından itibaren turneye çıkarak bu albümün tanıtımını gerçekleştirmiştir.
Nur ve Ergüder Yoldaş çiftinin birlikte kurdukları plakçılık şirketi olan Workshop Plakçılıktan 1983 yılında yayınlanan “ Elde Var Hüzün ” adlı albüm aynı ticari başarıyı getirmeyince, Nur Yoldaş eşi Ergüder Yoldaş’tan ayrılarak müziğe uzun bir süre ara vermiştir. İlerleyen yıllarda Nur Yoldaş Sultan-ı Yegah Beyoğlu Metropol tarafından CD formatında tekrar yayınlanmasıyla birlikte albüm genç nesillere tanıtılmış oldu. Yoldaş şu anda Ankara Kent Orkestrasında solistlik yapmaktadır.


Nur Yoldaş – Sultan-ı Yegah mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir