Nilüfer Dünya Dönüyor

Ülkemizin en önemli ve en ünlü ses sanatçılarından bir tanesi olarak Nilüfer’den bahsedilebilmesi mümkündür. Uzun adıyla Nilüfer Yumlu’dur ancak genellikle sahnede de Nilüfer ismi daha çok bilinmektedir. Nilüfer 31 Mayıs 1955 tarihinde dünyaya gelmiştir ve İstanbul’da doğmuş bir sanatçıdır. Türk şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı olarak ismi bilinmektedir. Nilüfer 1972 senesinden bu yana etkin performansına devam etmektedir ve pop müzik şarkıları ile meşhurdur. Nilüfer Dünya Dönüyor adlı çıkartmış olduğu eser ile de asıl şanına kavuşmuştur. Üstelik Nilüfer’in kariyerinde oldukça önemli başarıların da bulunduğunu görebilmek mümkün olacaktır. Daha henüz 1970’li yıllarda yani lise talebesiyken Altın Ses Yarışması’na katılmıştır ve Sensiz Yıllarda adlı şarkısı ile çıkmış olduğu bu yarışmada birinci olmuştur. İlk sahne deneyimi ise Nilüfer’in İzmir Fuarıdır. Burada Zeki Müren’in assolisti olarak sahne almıştır.
Nilüfer’in pek çok çıkarmış olduğu albüm bulunuyor. Çıkartmış olduğu 45’likler ve çeşitli albümler incelemeye alındığında, Nilüfer Dünya Dönüyor adlı 45’lik eseri ile asıl şanına kavuştuğunu söyleyebilmek mümkündür. Nilüfer’in bu eseri 1973 senesinde çıkmıştır. Bundan önce 1972 senesinde Kalbim Bir Pusula adlı 45’lik eserini piyasaya sürmüştür. Bunların haricinde Göreceksin Kendini, Hatıra Defteri, Arkadaş Dur Bekle, Akdeniz Çocukları, Al Beni Çal Beni, Söyle Söyle Sever Mi, Boşver ve daha pek çok 45’lik eseri mevcuttur.
Nilüfer 1974 senesinden itibaren albümlerini de piyasaya sürmüş olan bir isimdir. Nilüfer’in sunmuş olduğu bu albümlerden ilki de çıkarttığı seneyle manidar olan Nilüfer’74 albümüdür. Nilüfer’74 adlı albümünden sonra Selam Söyle, Müzik, 15 Şarkı, Nilüfer’79, Nilüfer’80, Sensiz Olmaz ve daha pek çok albümünü de piyasaya sürmüş olan bir sanatçıdır. Ses sanatçısının oldukça usta bir isim olduğu Türkiye’de görülebilmektedir.


Nilüfer Dünya Dönüyor mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir