Nilüfer Akbal Barıştan Resitaller

Nilüfre Akbal 1967 yılında Muş’ta doğmuş bir sanatçımızdır. Anadolu müziği hakkında eserler vermekte olan sanatçı hayatının parlama yıllarında sunuculuk görevini de almaktadır. Müzik hayatına sanatçı 1987 yılında İstanbul’a gelmesi ile beraber başlamıştır. Arif Sağ müzik merkezinde dersler almaya başlayan Akbal sonrasında ise Timur Selçuk yönetimindeki Çağdaş Müzik Merkezinde ve İstanbul Devlet Operasında özel şan eğitimlerini almıştır. Bunun beraberinde müzik hayatına 1995 yılından 2000 yılına kadar sanatçı Köln ve Strasburg’da şan dersleri alarak devam etmiştir. Yurt dışında önemli radyolarda sunuculuk yapan sanatçı kendini ve ismini tanıtmıştır. İlk albümünü sanatçı 1987 yılında Arzuhal Eyledim olarak çıkarmıştır.
Nilüfer Akbal Barıştan Resitaller albümü ile beraber kısa bir süre içerisinde büyük ün kazanmıştır. 1990 yılında çıkarmış olduğu bu albüm kısa bir süre içerisinde isminin duyulmasına yardımcı olmuştur. Sanatçının 12 albümü yer almaktadır. Son çıkarmış olduğu albümü ise 2013 yılında Klasiken Kurdi olarak yer almaktadır. Son albümünde Kürtçe ve Zazaca olarak bir eser ortaya koymuştur.
Nilüfer Akbal Barıştan Resitaller ile ününü dünya çapında da duyurmuştur. Uzun yıllar yurt dışında radyo kanallarında sunuculuk yapan sanatçı ülkemizde ise TRT 6 kanalında her cumartesi Şewçila adlı müzik eğlence programı ile beraber karşımıza çıkmaktadır. 2014 yılında bu eğlence programı ile müzik ziyafetini dinleyicilerine vermektedir. Sanatçının çıkarmış olduğu albümler ise şu şekilde yer almaktadır;
Arzuhal Eyledim
Barıştan Resitaller
Dört Telde Dört Dilden
Newroz 1
Newroz 2
Ben Bir kadınım
Miro
Revingi
Raye
Şewa
Herire
Klasiken Kurdi gibi albümleri bulunmaktadır. Sanatçı ülkemiz içerisinde düzenlenmekte olan Nevroz programlarında ise sahne olarak çeşitli dillerde şarkılar söylemektedir. Birçok dilde sanatçının şarkı seslendirmekte olduğu bilinmektedir. 2013 yılından bu yana sanatçının her hangi bir eseri bulunmamaktadır. Yeni eserlerin günümüz içerisinde dinleyicileri tarafından beklenmekte olduğunu söyleyebiliriz.


Nilüfer Akbal Barıştan Resitaller mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir