Nilgün Atılgan Çek Kayıkçı Kürekleri

Nilgün Atılgan Türkiye’nin görmüş olduğu en önemli ses sanatçıları arasında çok rahat bir şekilde değerlendirilebilir. Uzun ismiyle Ayşe Nilgün Atılgan olarak bilinmektedir. Nilgün Atılgan’ın doğum tarihi 7 Ekim 1954’tür ve İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda usta bir sinema oyuncusu olarak da bilinmektedir. Nilgün Atılgan Çek Kayıkçı Kürekleri adlı 45’lik eseri ile asıl olarak tanınan bir isim haline gelmiştir. Geçtiğimiz yılların hem oyuncu hem de şarkıcısı olan Nilgün Atılgan, önemli bir pop şarkıcısı olarak değerlendirilebilmektedir. Nilgün Atılgan’ın etkin olduğu yıllar ise 1972 senesi ile başlamaktadır. İlk olarak sinema sektörüne adım atan Nilgün Atılgan daha sonrasında ise 45’likleri ile adından duyurmaya devam etmiştir.
Nilgün Atılgan’ın aynı zamanda sinema sektöründe de oldukça başarılı bir isim olduğunu belirtebilmek doğru olur. 1972 senesinde sinema sektörüne adım atan Nilgün Atılgan’ın oldukça önemli filmlerde oynadığı görülebilir. Bu oynadığı filmlere bakıldığında Asi Gençler, Arap Abdo, Bir Demet Menekşe, Pembe Dünya, Pir Sultan Abdal, Enayi, Mahçup, Delikanlı, Ah Nerede, Gülünüz Güldürünüz adlı filmler ile karşılaşılması mümkündür. Bu oynamış olduğu filmler sayesinde piyasada isminden söz ettirse de, asıl olarak isminin çıkarmış olduğu 45’likler ile tanındığı söylenebilir. Özellikle Nilgün Atılgan Çek Kayıkçı Kürekleri adlı 45’lik eser sayesinde oldukça tanınan bir isim haline gelmiştir.
İlk çıkarmış olduğu plak 1973 senesindedir ve Aşkıma İnan adlı plaktır. Daha sonrasında da bu meşhur Çek Kayıkçı Kürekleri adlı 45’liğini 1974 senesinde çıkarmıştır. Bunun haricinde Oldu Mu, Sor Ne O, Canın İsterse 45’liklerine de sahiptir. 1976 senesine kadar 45’lik çıkartmaya devam etmiştir. 2012 senesinde ise kendisine alkollü bir taksicinin çarpması sonucu vefat etmiştir.


Nilgün Atılgan Çek Kayıkçı Kürekleri mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir