Nev – Zor

Gerçek adı Nevzat Doğansoy olan sanatçı 24 Aralık 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Müziğe mandolin çalarak başlayan sanatçı daha sonralarda gitar çalmayı öğrenmiştir. İlk sahne tecrübesini üniversite yıllarında almış profesyonel müzik kariyerine ilk adımını da böylelikle atmıştır. Bu yıllarda Adidas ve Slazenger markalarının ürün müdürlüğünü de yapan sanatçı aynı zamanda beste yazmaya da başlar. Sanatçı kimliği ağır basmaya başlayan sanatçı kariyerinde yol ayrımına gelir ve tercihini bestecilikten yana yaparak tamamen sanata yönelir. Yazdığı besteleri artık piyasaya sürmek istemiştir. Teoman ile birlikte Türkiye turnesine çıkmış binlerce kişiye karşı sahnede yer almıştır.
Yaklaşık üç yıl kadar stüdyo çalışmasının ardından kendi yazdığı şarkı sözlerini besteleyerek bir albüm çıkaran sanatçıya Özkan Uğur, Göksel, Tuğba Ünal gibi isimler yardımda bulunmuşlardır. Her şeye rağmen adını verdiği albüm tüm müzik marketlerde yerini almıştır. Albümün içerisinde yer alan zor isimli şarkısı dikkat çekmiştir. Nev ve Zor şarkısı ile büyük çıkış yakalamıştır. 2004 yılında ikinci albümünü piyasaya süren sanatçı Sen gibi isimli albümüyle sanat dünyasında devamlılığını ve başarısını kanıtlamıştır. Bu yıllardan sonra birçok konser veren sanatçı festivallerde de sahne almıştır. Bunların dışında Efkarlı, Mühürlü kaderim, Benmişim, Sükut-u Hayal, Susma, Kelebek, Mazideki aşk, Sevmekten kim usanır, Yokum, Toy, Gölgeler mabedi, Vardar ovası isimli albümleri çıkarmıştır.
Son albümü Bir Nev-i Alaturka ile satış rekorları kıran ve sayısız ödüle layık görülen sanatçı albüm için büyük çaba sarf etmiştir. Klasik alaturka tarzının eserleri ve bestecileri üzerine araştırmalar yaparak enstrüman yapımcıları ile görüşen, bu değeri yeterince önemseyen sanatçı ,bu güzel mirası güncel tınıları ile en iyi şekilde yorumlamıştır. Albümün ikincisi için çalışmalarına devam eden sanatçı ayrıca Türkiye’nin dışında Avrupa’da da konserlerine devam etmektedir.


Nev – Zor mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir