Nesrin Sipahi Aşk Mevsime Bakmaz

Nesrin Sipahi, ülkemizdeki Türk sanat müziği ses sanatçıları arasında bir çınar niteliği taşıyan bir isimdir. Nesrin Sipahi 29 Kasım 1934 senesinde İstanbul Bakırköy’de dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda Kırım kökenli bir ses sanatçısı, şarkıcıdır. Etkin yılları ise 1953 senesinde tam olarak başlamaktadır. İlkokul ve ortaokul öğrenimlerini Bakırköy’de gerçekleştiren Nesrin Sipahi, daha sonrasında İngilizce öğrenmek için Amerikan okulunda öğrenim hayatına devam etmiştir. Önce Batı müziğine merak salan Nesrin Sipahi daha sonrasında Türk sanat müziğine yeteneğinin olduğunu keşfetmiştir. Aslında bunu ilk keşfeden kişi ise İstanbul Belediyesi Konservatuarında bulunan Ahmet Nuri Canaydın’dır. Daha sonrasında ise Şerif İçli’den ders almıştır. Nesrin Sipahi Aşk Mevsime Bakmaz adlı çıkarttığı ilk albümü ile de piyasada yer almaya başlamış bir isimdir.
Nesrin Sipahi Aşk Mevsime Bakmaz adlı albümünü 1983 senesinde çıkartmıştır. Bunun öncesinde de tabi ki Türk sanat müziğindeki birikimleri mevcuttur. Özellikle 1953 yılı milat olarak alınabilir. Bu yıllarda İstanbul Radyosundan çağırılmıştır. Ancak daha sonrasında açılan sınava girmiş ve 1953 senesinde TT Ankara Radyosunda kadrolu sanatçı olarak görevine başlamıştır. Radyoya giriş tarihinden sonra da oldukça kaliteli bir ses sanatçısı olarak ismini kısa süre içerisinde duyurmayı başarabilmiştir. 1957’de ise ilk plağını çıkartmıştır. Bu plağını Odeon Plak Şirketi üzerinden çıkartmıştır ve ismi de Bir Rüzgardır Gelir Geçer Sanmıştım.
Bu şekilde başarılı bir Türk sanat müziği kariyeri geçirdikten sonra aynı zamanda Devlet Sanatçısı unvanı da Kültür Bakanlığı tarafından verilmiştir. Bu verile unvanın 1998 senesinde verilmiştir. Aynı zamanda popüler müzik tarzında da daha sonrasında eserleri bulunmaktadır. Bebek, Arkadaşımın Aşkısın gibi aranjman olduğu eserler de kariyerinde bulunan usta eserler arasında yer almaktadır.


Nesrin Sipahi Aşk Mevsime Bakmaz mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir