Nejat Yavaşoğulları – Bulutsuzluk Özlemi

3 Ağustos 1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşta başlayan sanatçı lise yıllarında Haydarpaşa Lisesinde eğitimine devam ederken gitar eğitimi almaya başlamıştır. Üniversite eğitimini Güzel Sanatlar akademisi Yüksek Mimarlık bölümünde okumuş başarı ile mezun olmuştur. Bu yıllarda birçok müzik grubu ile çalışmaya aşlamış sahne almıştır. 1975 yılında Eurovision Türkiye yarışmasına katılan sanatçı finale kadar yükselmiştir. Yarışmaya Caniko isimli şarkısı ile katılan sanatçı başarılı olamamış finalde elenmiştir. Ferhan Şensoy’ un yönettiği Orta oyuncular tiyatro oyununda yapmış olduğu tiyatro müziğinde Altın Portakal ödülüne layık görülmüştür.
1984 yılında grup kurma çalışmaları yapan sanatçı Bulutsuzluk Özlemi adını verdiği grubunu kurar. Türkiye’nin ilk Alternatif rock grubu olma özelliği taşıyan bu grup farklı tarzı ile dikkat çekmiştir. Nejat Yavaşoğulları ve Bulutsuzluk Özlemi büyük ilgi görmektedir. Grubun söz ve müziklerini yapan Nejat Yavaşoğulları yönetmeni niteliğindedir. Grubun diğer üyeleri Akın Eldes, Sunay Özgür, Utku Ünal, Deniz Demiröz, Berke Özgümüş, Burak Güven, Kanöz Ozan ve Serdar Öztop gibi müzisyenler bulunmaktadır. 1986 yılında ilk albümlerine grup ile aynı ismi taşıyan Bulutsuzluk Özlemi adını vermişlerdir. Daha sonra sırayla Uçtu uçtu, Güneşimden kaç, Yol, Numara, Felluce, Zamska isimlerini verdikleri diğer albümlerini de piyasaya sürmüşlerdir. Yazdığı şarkıları genel olarak o dönemin toplumsal olaylarından esinlenerek yazmış ve bestelemiştir. Sanatçı grubu ile birlikte birçok konser vermiştir.
Son olarak Avlu isimli televizyon dizisinin müziğini yapan Nejat Yavaşoğulları sanatçılığın yanı sıra mimarlık işi ile de ilgilenen sanatçı genel olarak restorasyon işleri ile ilgilenmektedir. Kendisine ait olan NY Mimarlıkta çalışmalarını sürdüren sanatçı aynı zamanda Türkiye Mimarlık Vakfı‘nın Başkanlığı görevini de yerine getirmektedir.


Nejat Yavaşoğulları – Bulutsuzluk Özlemi mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir