Necdet Tokatlıoğlu – Gördüm O Yeşil Gözlerini Bir Lahzada yandım

Necdet Tokatlı oğlu 30 Ocak 1933 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Sanatçı henüz gençlik çağlarında 15 yaşlarında iken 1948 yılında İzmir’de bulunan İzmir Musıkisi Cemiyetine gitmeye başlamıştır. İzmir Türk Musıkisi Cemiyetinde İlyas Tonguç ve Ahmet Aksoy’dan büyük yararlar görmüştür. Müzik eğitimlerine hız kesmeden devam eden sanatçı 1951 yılında nota ve ud derslerini Mehmet Kasabalıdan almıştır.
Bir yıl sonra genç yaşlarda TRT İzmir radyosuna girmeyi başarmıştır. Bu deneyimlerinin ardından 1954 yılında Yetişmiş Sanatçı sınavına girmiştir. Sınavda büyük başarı gösteren Necdet Tokatlıoğlu ses ve ud sanatçısı olarak TRT Ankara Radyosunda çalışmaya başlamıştır. Sanatçı yeteneklerini sadece sesi ile sınırlamayarak aynı zamanda Türk Sanat Müziği bestecisi, koristi, müzisyeni ve orkestra şefi olarak pek çok dala yaymıştır. TRT Ankara Radyosunda çalışırken eğitimlerine devam eden Necdet Tokatlıoğlu, Mesude Çağlayan ve Saadet İkesus’tan şan dersleri almış ve kendini geliştirmiştir. Necdet Tokatlıoğlu – Gördüm O Yeşil Gözlerini Bir Lahzada yandım Adlı beste sanatçının ilk bestesi olup ilgi görüp beğeni toplamıştır. TRT Ankara Radyosunda başarılı olan sanatçı önce Müzik Yayınları Şefliği yapmıştır. Görevlerinde başarılı olmaya devam eden sanatçı TRT Ankara Radyosunda koristlik, solistlik ve program şefliğine kadar pek çok iş yapmıştır. Ankara Radyosunda çalıştığı bu dönemde yurt dışında pek çok konser vermiştir. Emekli olan sanatçı İstanbul’a yerleşme kararı almıştır.
Amerika’dan gelen istekler üzerine orada da konser düzenleyen sanatçı sevenleri ile bir araya gelmiştir. Sanatçı Necdet Tokatlıoğlu oğlu evli ve iki kız çocuğu sahibiydi. Başarılardan mütevellit İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Güzelbahçe Yelki’ye bir heykeli dikilmiş ve sanatçı onurlandırılmıştır. Sanatçı 27 Eylül 2008 yılında hayata gözlerini kapatmıştır.


Necdet Tokatlıoğlu – Gördüm O Yeşil Gözlerini Bir Lahzada yandım mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir