Müzeyyen Senar Benzemez Kimse Sana

Türk halk müziğinin en önde gelen isimlerinden biri olarak kuşkusuz ki Müzeyyen Senar anılmaktadır. 16 Temmuz 1918 yılında dünyaya gelen Senar’ın duyumlara göre küçük yaşta evlatlık olarak verildiği bilinmektedir. İlk müzik eğitimine önemli sanatçı Anadolu Musiki Cemiyeti’nde başladı. Güçlü sesi buradan devrin önemli isimlerinin kulağına kadar gitti. Müzeyyen Senar Benzemez Kimse Sana şarkısı ile bilinmekte ve anılmaktadır. Sanatçımızın uzun müzik hayatı boyunca birçok albümü ve plağı bulunmaktadır. İlk plağını ise 1977 yılında Coşkun Plak ile Müzeyyen Senar olarak çıkarmış olduğu bilinmektedir.
Cumhuriyet döneminde büyük bir üne kavuşan Senar Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından da birçok kez özel meclislerde özel misafir olarak konserler verdi. Tam sayı olarak 5 defa Atatürk’ün huzurunda konser vermiş olduğu kayıtlarda yer almaktadır. Cumhuriyet’in Divası olarak anılmasının sebebi buradan gelmektedir. Özel alanlarda ve halka açık alanlarda konser vermesinin ardından sanatçı bir dönem Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katılarak daha fazla kitleye ulaşmayı başardı. Ankara radyosunun ardından bir dönem tekrar ülkenin en ünlü gazinolarında yer aldı.
Plak şirketi Odeon en son olarak 2008 yılında Odeon Yılları 2 albüm adı ile sanatçıyı sevenleri ile özel bir düzenleme tasarlayarak buluşturdu. Sanatçının seslendirmiş olduğu Müzeyyen Senar Benzemez Kimse Sana adının bu şarkı ile halen anılmasına sebep olmaktadır. Birçok albümü ve seslendirmiş olduğu şarkı ile Senar Türk Sanat Müziği alanında çalışmalarını sürdürdü. 8 Şubat 2015 yılında en önemli sanatçı Zatüre’den ötürü tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde 97 yaşında hayatına veda etti. Hastalık zamanı esnasında bir dönem içerisinde Senar’ın sesini kaybettiğini ve bu durumdan uzun bir süre haberdar olamadığı yakınları tarafından dile gelmektedir.


Müzeyyen Senar Benzemez Kimse Sana mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir