Mustafa Sandal – Aya Benzer

11 Ocak 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Yusuf Sandal ve Tülin İleri olan sanatçının dedesi TRT nin eski ses sanatçılarından Hüseyin İleri’dir. İlkokul eğitimini Özel Dost Kolejinde tamamlayan sanatçı daha sonra İsviçre’ye taşınarak Cenevre şehri yakınlarında College Du Leman da orta öğretim ve lise eğitimini almıştır. Üniversite eğitimi için Boston New Hampshire Collega ya başlamıştır. Üniversite yıllarında okulu bırakarak müziğe yönelen sanatçı çalışmalarda bulunmak için 1989 yılında Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Çocukluğunu Avrupa’da geçirmiş olması yaşam tarzı ile beraber müzik çalışmalarına da yansımıştır.
Profesyonel olarak müziğe ilk adımlarını İstanbul Gelişim Stüdyosunda Selçuk Başar, Garo Mafyan, Onno Tunç gibi ülkemize büyük hizmetlerde bulunmuş, ünlü isimlerin yanında çalışmaya başlayarak atmıştır. Burada yaptıkları çalışmalar ile kariyerinin doruğuna ulaşmıştır. 1994 yılında ilk albümünü Suç Bende isimli çalışması ile piyasalara sürmüştür.1996 yılında Gölgede aynı isimli ikinci albümü ile pek çok ödül kazanan sanatçı Aya benzer isimli şarkısı ile müzik listelerinde 1 numaraya kadar ulaştı. Ülke genelinde nam kazanmıştır. Mustafa Sandal ve Aya benzer bir dönemin efsanesi olmuş dillerde dolanmaktadır. Bu çıkışının ardından Sony müzik şirketi ile anlaşma imzalamıştır. Yeni albümüne kaynak bulan sanatçı Araba isminde ki albümünü piyasaya sürmüştür. Daha sonra Detay, Akışına bırak, Kop, İste, Devamı var, Karizma, Organik, Tesir altında, Ben olsaydım Dön dünya gibi daha birçok albüm ve eser çıkaran sanatçı ülke içinde olduğu kadar yurt dışında da birçok konserler vermişlerdir.
Sanatçı müziğin dışında sinema ile de uğraşmış başarılı performanslar sergilemiştir. Bay E, New York’ta Beş Minare, Başrolde Aşk, Arkadaşım Hoş geldin gibi filmlerde rol alan sanatçı sanatın birden fazla alanında geleceğe bir iz bırakmıştır.


Mustafa Sandal – Aya Benzer mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir