Müşerref Akay Ağlama Sevdam

Müşerref Akay 1952 yılında Çerkez kökenli bir ailenin kız çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaştan itibaren müzik ile ilgilenen sanatçı ilk olarak 14 yaşında Hürriyet gazetesinin açmış olduğu ses yarışmasına katıldı. Yarışma esnasında Selami Şahin ile tanışarak ikili yakın arkadaş oldu. Halka ise kendini ilk defa Yılmaz Güney’in Baba filminde almış olduğu rol ile gösterdi. Bunun ardından 1983 yılında Akay Mahmut Tezcan’ın yapımcılığı üstlendiği Türkiyem filminde başrolde yer aldı. Bunun ardından 1984 yılında ise tekrardan Yılmaz Güney ile çalışan Akay O’na Çirkin Kral Derlerdi filminde rol aldı.
Müzik hayatında Müşerref Akat en büyük başarısını seslendirmiş olduğu Muşerref Akay Ağlama Sevdam şarkısı ile elde etti. 1970 yıllarında ise Seda Kaset ile ilk kasetini oluşturdu. Bunun ardından ise doldurmuş olduğu plaklar ve oynamış olduğu filmler sayesinde kısa bir süre içerisinde ün kazanmayı başardı. Çoğu zaman evlilikleri ise ile magazin alanında yer aldı. 4.eşinden yani Emin Atalay’dan 2012 yılında boşandı. Müzik anlamında sanatçının son çıkarmış olduğu albüm 2007 yılında Türk Sanat Müziği Arşiv Serisi olarak yer aldı.
Son oynamış olduğu film ise Yılmaz Güney’in O’na Çirkin Kral Derler sinema filmidir. Müşerref Akay Ağlama Sevdam şarkısının seslendirmesini yapması ile yapımcılar ve müzik üstatları tarafından ilgi odağı oldu. Belirli bir dönemin gözdesi olan sanatçının 2000’li yıllarda çok fazla bir projesi olmadı. Hayatı boyunca sanatçının toplam 15 film içerisinde rol aldığı bilinmektedir. Bunun eşliğinde 1970 yıllardan 2007 yılına kadar Akay’ın toplam 20 adet albümü bulunmaktadır. Albümlerinde kendi besteleri ve farklı yazarların bestelerinden şarkılar bulunmaktadır. Seslendirmiş olduğu şarkılar ise dijital ortam içerisinde halen büyük bir ilgi görerek dinlenmektedir.


Müşerref Akay Ağlama Sevdam mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir