Musa Eroğlu – Mihriban

1944 yılında Mersin’e bağlı Mut ilçesinin Kumaçukuru köyünde hayata gözlerini açmıştır. 7 kardeşinin 3 ü erkek 4 ü kız olmak üzere kardeşlerinin en büyüğün bir küçüğüdür. Alevi tahtacı Türkmenleri’ n den olan sanatçı ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra orta okul eğitimini yarıda bırakarak Mut halk evinde halk oyunları oynamaya başlamıştır. Küçük yaşlarda bağlama çalarak müziğe ilgisini göstermiştir. TRT‘ nin Ankara Radyosu için açtığı sınava katılmak amacıyla 1965 yılında Ankara’ya gelen sanatçı başarılı olamamıştır. 1966 yılında askerlik görevini yerine getiren sanatçı askerlik dönüşünde ilk plak çalışması İkimiz toprağa girelim Elif isimli eserini piyasaya sürmüştür.
1971 yılında açılan yeni sınavı kazanarak Ankara Radyosunda çalışmaya başlayan sanatçı TRT repertuarına birçok eser kazandırmıştır. Türkiye genelinde tanınması Mihriban isimli eseriyle başlamıştır. Musa Eroğlu ve Mihriban dillerde dolanan türküler arasında yer almış halkın kalbinde büyük sevgi kazanmıştır. Uzun yıllar boyunca TRT bünyesinde mahalli sanatçı olarak görev almıştır. Hayatı boyunca Bedia Akartürk, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Aşık Mahsuni, Neşet Ertaş gibibirçok ünlü isimle çalışarak sayısız derlemelerde bulunmuştur. Anadolu nun bağrında yetişmiş birçok ozana ait türküleri besteleyerek Türk Halk Müziğinin zenginleşmesinde yardımda bulunmuştur. Türk Halk Müziğinin geniş kitlelere ulaşması ve yeni nesillere güzel bir şekilde yansıtılarak sevdirilmesi için birçok çalışmalar göstermiştir. Bu çalışmaları göz ardı edilmeyen sanatçıya 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi.
1966 yılından beri evli olduğu eşi ile ikisi kız biri erkek olmak üzere 3 tane çocuğu olmuştur. Kültür Bakanlığı Halk Kültürleri ve oyunları bölümünde uzman olarak çalışmalarına devam etmektedir. 1982 yılında kurulan ve sanatçının isminin verildiği müzik okulunda günümüze kadar binlerce öğrenci eğitim almıştır.


Musa Eroğlu – Mihriban mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir