Münir Nurettin Selçuk – Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın

Sanatçı İstanbul iline bağlı Sarıyer ilçesinde doğmuştur. Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 1900 yılı kabul edilmektedir. Divan- Hümayun muavini Mehmed Nuri Bey ve Fatma Hanife Hanım’ın oğludur. Annesinin soyu Germiyanoğulları Beyliğini kuran aile soyundan gelmektedir. Eğitim hayatında Dar-ül Feyz-i Musiki cemiyetinde eğitim almıştır. Soğuk çeşme Askeri Rüştiyesini bitiren sanatçı Kadıköy Sultanisine yazılmıştır. Aynı dönemde Darülelhan’a girerek Zekaizade Ahmed Efendi’den yaklaşık dört yıl kadar ders almıştır. Ailesinin ısrarı ile Macaristan’a ziraat eğitimi almaya gitmiş 1917 yılında geri dönmüştür.
Sanatçı bestekarlığa 1920 yılında Tevfik Fikret’in Bu Bir Teranedir adlı şiirini bestelemesi ile başlamıştır. Daha sonra Sensiz ey şuh gözlerim avare kalbim ağlıyor isimli şarkıyı besteleyen sanatçı yaklaşık yirmi yıl kadar beste yapmamıştır. 1923 yılında askeri görevini yerine getiren sanatçı, bu yıllarda Mızıka-i Hümayun ve Riyaset-i Cumhur Musiki Heyetinde görev almıştır. 1928 yılında Sahibinin Sesi adlı firma ile ilk plağını çıkararak dikkatleri üzerine çekmiştir. Münir Nurettin Selçuk ve Beni kör kuyularda Merdivensiz bıraktın, eski okuyuş ile yeni anlayışı harmanlayarak çok farklı bir üslubu ile herkesin ilgisini çekmiştir. Çalışmalarına devam eden sanatçı aynı dönem Paris’e giderek ses tekniği eğitimi almıştır. Müzik hayatının yanı sıra birçok Yeşilçam filminde de çeşitli roller üstlenerek oyunculuk yapmıştır. Hayatı boyunca birçok eserin altında imzası bulunan sanatçı Türk müziğine önemli katkılar sağlamıştır.
Münir Nurettin Selçuk 1928 yılında Enise Selçuk ile izdivaç kurmuş 1966 yılında eşini kaybedene kadar evli kalmıştır. Bu evlilikten Meral ismini verdiği bir kızı olmuştur. 27 Nisan 1981 günü evinde hayata gözlerini kapayan sanatçı, sevenleri ve ailesi eşliğinde İstanbul Aşiyan Mezarlığına defnedilmiştir.


Münir Nurettin Selçuk – Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir