Mükerrem Kemertaş – Uzun Hava

Sanatçı 1938 yılında Erzurum’da dünyaya gözlerini açmıştır. Genç yaşta müzik ile ilgilenen sanatçı, sanat hayatına Erzurum Halk oyunları derneğinde Türk Halk Müziği çalışmalarına katılmıştır. Çığılı İzzet, Celal Güzelses, Hafız Celal gibi usta sanatçıları yakından dinleme ve izlenim sağlama imkanı bulmuştur. 1956 yılında bir gençlik şöleninde il kez sahne almıştır. 1960 yılında Erzurum’da Erzurum Radyosunun kurulması ile burada görev almaya başlamıştır. Doğudan sesler korosunda solist olarak bulunan sanatçı Suat Işıklı, Fikret Tosuner, Hulusi Seven, Seyfettin Sığmaz gibi isimlerle çalışma fırsatı bulmuştur. TRT Erzurum Radyosunda çeşitli programlarda yaklaşık beş yıl kadar görev almıştır.
1966 yılında açılan sınavı kazanarak TRT’nin Kadrolu Ses Sanatçısı olan Mükerrem Kemertaş, Yurttan Sesler korosunda yer almıştır. İstanbul Radyosu THM müdürü olan Nida Tüfekçi’ nin isteği üzerine İstanbul Radyosu Yurttan Sesler korosuna katılmıştır. Bu toplulukta Nida Tüfekçi, Neriman Altındağ, Ahmet Yamacı ve Yücel Paşmakçı gibi ünlü isimlerle birlikte görev almıştır. Söylediği uzun havalar ile tanınan sanatçı o dönem birçok plak ve kaset çalışmasını piyasaya sürmüştür. Mükerrem Kemertaş ve uzun hava isimleri kalıplaşmış bir kavram halini almıştır. İsmi ülke genelinde duyulan ve tanınan sanatçı 1985 yılında nakil olarak İzmir Radyosuna atanmıştır.
1985 yılından itibaren kalan ömrünü İzmir’de geçiren sanatçı 2004 yılında emekli olmasına rağmen sanatçının emeklisi olmayacağını doğrular nitelikte müzik etkinliklerine katılarak sanat hayatına devam etmiştir.üç çocıuk ve iki torun sahibi olan sanatçının oğlu Tuncay Kemertaş kendisi gibi sanatçı olup birlikte birçok eseri seslendirmişlerdir. Birlikte seslendirdikleri yadigar isimli bir kaseti piyasaya sürmüşlerdir. Sanatçı rahatsızlanarak gittiği hastanede gırtlak kanseri teşhisi konmuştur. Tedavi gördüğü hastanede 31 Mart 2018 günü hayatını kaybetmiştir.


Mükerrem Kemertaş – Uzun Hava mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir