Mirkelam –  Kokoreç

Gerçek adı Fergan Mirkelam olan sanatçı 20 Mayıs 1966 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası küçük yaşta boşanan Fergan Mirkelam annesi ve anneannesinin yanında İstanbul’da yaşamaya devam eder ve burada büyür. Babası Nazım Mirkelam avukatlık yapmaktadır. Ut ve piyano çalan babası Mirkelam’ın müziğe ilgisinin odak noktasıdır. İlkokulu İstanbul’da Fındıkzade Çapa İlkokulunda başlayan sanatçı ortaokulu Özel Kalamış Lisesinde, lise eğitimini ise Fenerbahçe lisesinde okur. Eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Jeofizik mühendisliği bölümünde bitirir.
Beste yapmaya ortaokul yıllarında başlayan sanatçı müziğe ilgisini üniversite yıllarında artırmıştır. 1986 yılında Eurovision Türkiye yarışmasına katılır. Başarılı olamasa da adından söz ettirmeye başlar. 1990 yılında Kuşadası Altın Güvercin Yarışması’na başvurur. Karşılıksız çek isimli şarkısıyla katılan sanatçı dereceye giremez. 1994 yılında Best FM de yapımcı ve sunucu olarak çalışır. Bu yıllarda İskender Paydaş ile tanışmıştır. 1995 yılında ismi ile aynı adı taşıyan Mirkelam albümünü çıkaran sanatçı büyük yankı uyandırmıştır. İskender Paydaş ile çalışan Mirkelam’ın albümündeki bütün parçalar dikkat çekerken 1998 yılında Joker isimli albümünü kendisi çıkarmıştır. Daha sonra tekrar çalışmaya başlayan ikili 2001 yılında çıkardığı Unutulmaz isimli albümde yer alan AB’nin kriterler gereği yasaklamalara ithafen Kokoreç isimli şarkı dillere dolanır. Mirkelam ve Kokoreç şarkısı patlama yapar. Daha sonra kalbimde Parmak izin var, Mutlu olmak istiyorum, RRDP, Denizin arka yüzü albümlerini de çıkaran sanatçı katıldığı bir şarkı yarışmasında Didem Uzel’in koçluğunu yapmış, çift yarışmayı 3. Tamamlamıştır.
2003 yılında yaklaşık on yıllık evliliklerine son veren sanatçı daha sonra 2013 yılında YA-SA Holding’in sahibi Yalçın Sabancı’nın kızı Aysen Sabancı ile evlenir. Çalışmalarına devam eden sanatçı başarılı hayatıyla sevenlerine ve hayranlarına örnek olmaktadır.


Mirkelam –  Kokoreç mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir