Mihrican Bahar Muhammed’in Mezarını Kazan Kimdir

Mihrican Bahar, ülkemizdeki önemli Türk halk müziği sanatçıları arasında yer alan bir isimdir. Şu an 77 yaşında olan ünlü ses sanatçısı, 2 Şubat 1941 senesinde Tokat Reşadiye’de dünyaya gelmiştir. Tarzı genellikle Türk halk müziği tarzında olmuştur. Volkan Dündar ve Bahar Dündar olmak üzere iki çocuğu da vardır. 1970’li yılları etkin olmaya başladığı yıllardır. Müzisyen, şarkıcı ve aynı zamanda da söz yazarı olarak bilinmektedir. Genellikle seslendirmiş olduğu yöresel şarkılar ile bilinen bir isimdir. Küçük yaşlarda İstanbul’a taşınması ile birlikte 1965 senesinde zorlu yılların hemen ardından Baki Tamer’in yardımları ile Urfalı Cemil Cankat ile turneye çıkmaya başladı. Daha sonrasında ise Türk halk müziği kapsamında Almanya’da düzenlenen bir ses yarışmasında birinci oldu. 45’lik plağı olan Mihrican Bahar Muhammet’in Mezarını Kazan Kimdir adlı plağı ile de 1970 senesinde üne kavuşmaya başladı.
Bunun haricinde Mihrican Bahar’ın özellikle 70’li yılların ardından Uğraş Ölümden Ötesi Yok, Ben Köyümün Delisiyim gibi oynadığı filmleri de bulunmaktadır. Bu oynamış olduğu filmlerdeki roller sayesinde de tanınması çok uzun zaman almadı. Almanya’daki almış olduğu birinciliğinden sonra Türkiye’ye dönüş yaptı ve birçok kaset, plak çıkartmaya başladı. İlk çıkarttığı eser ise Mihrican Bahar Muhammed’in Mezarını Kazan Kimdir adlı 45’lik plağıdır. Zaten bu plaktan sonra ismi daha da duyulmaya başlamıştır.
Daha sonrasında ise TRT Radyosunda ses sanatçılığı yapmaya başladı. TRT Radyosundaki ses sanatçılığı görevine hala daha devam etmektedir. 77 yaşında kaliteli sesi ile yöresel türkülerin vazgeçilmez isimlerinden bir tanesi denebilir. Mihrican Bahar özellikle çıkartmış olduğu bu plaktan sonra, yöresel şarkıları eşsiz ses güzelliği ile seslendirdikten sonra sevenlerinin sayısını daha da arttırmıştır.


Mihrican Bahar Muhammed’in Mezarını Kazan Kimdir mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir